ÜMİT VAAT EDEN FUTBOL, UMUTSUZ TARAFTARLARâ

90’lı yılların ortalarında Türkiye’de Cem Uzan’ın transfer rüzgârı esmeye başladı. Van Vossen, Van der Brom, Salenko gibi dünya çapında yıldız futbolcular ve ünlü teknik adam Leo Benhakker İstanbulspor’un yolunu tutmuştu. Şampiyon olmak için güçlü bir kadro, iyi bir teknik direktör, zengin bir başkan olsa da önemli bir eksik vardı bu denklemde: Taraftar.

Takımı ateşleyen taraftarın olmaması İstanbulspor’un başarılı olamamasındaki en büyük nedenlerden biridir şüphesiz. Boş tribünlere oynanan futbol bir süre sonra sıradanlaştı. Takımı motive edecek bir taraftarın olmaması da İstanbulspor’u ruhu olmayan bir kulüp yaptı. Nitekim, bir süre sonra da adı ve sanı ligden silindi gitti.

Trabzonspor’un başarılı olmasında da taraftarın hep büyük bir rolü oldu. Hüseyin Avni Aker stadını dolduran taraftar maça 1-0 önde başlatıyordu Trabzonspor’u. Ancak son yıllarda durum biraz değişti. Başarılı sonuçların alınamaması, ligin kirliliğinden bıkan futbolsever stada ve takıma küstü. Küsmeyenler ise umutsuz. 3 maçta toplanan 7 puan lige başlangıç için hiç de fena olmasa da 90 dakikanın öncesinde taraftarın önemli bir bölümü beraberliğe razı bir görüntü çiziyor. Zaten maçla ilgili tahminde bulunanların üçte ikisi “Zeki Yavru’nun golü var” diyor. Maç öncesi biz taraftarlar açısından durum bundan ibaret.

Yarın akşam Trabzonspor, Kayseri Kadir Has Stadyumunda Kayserispor ile karşılaşacak.

Okay’ın haftaiçi U21 milli takımında sakatlanması can sıkıcı. Halbuki M’bia ile iyi bir ikili oluşturmuşlardı. Mehmet Ekici’nin takıma dönmesi sevindirici. Yine Douglas ve Marin de formaya yakın isimler.

Her ne kadar ligin ilk üç maçında koşan, mücadele eden bir Trabzonspor görsek de gol pozisyonlarına girme açısından pek de parlak bir futbol oynamamıştık. Futbol olarak ümit vaat ediyor Trabzonspor. Tek sıkıntı gol yollarında sorun devam ediyor. İnşallah milli maç nedeniyle verilen arada bu sorunun çözümü için Şota hoca bir şeyler yapmıştır.

Kayserispor’un da lige iyi başladığını söyleyebiliriz. 1 galibiyet ve 2 beraberlikle 5 puan topladılar. Savunma ağırlıklı bir futbol oynuyorlar.

Trabzonspor geçen sezon kapalı savunmaları geçme noktasında problem yaşıyordu. Ama bu yıl özellikle Erkan’la kanatlardan içeri doğru oyunu sürükleyebiliyor. Marko Marin de hızlı olduğu kadar kolay adam eksiltebilen bir oyuncu. Bu yüzden özellikle kapanan takımlara karşı etkili olacaktır.

Umarım dik oynayan bir Trabzonspor sahada olur ve üç puanı alan taraf oluruz.

Bir Yorum Yazın