ÜÇ PUAN YEDEK KULÜBESİNDEN

Pazartesi gecesi futbol oynamak için her şey elverişliydi. İlk yarıda iki takım da açık bir futbolu tercih etti. Ancak ilk yarının bitimine saniyeler kala Mehmet Ekici’nin rakip defans oyuncusunun ikramıyla karşı karşıya kaldığı pozisyonu saymazsak futbol adına pek de bir şey yoktu.

İkinci yarıya Kayserispor daha istekli başladı. Biseswar ve Ömer Bayram’ın sürüklediği ataklarla pozisyon bulmaya çalıştılar. Ancak, Trabzonspor defansı bu atakları karşılamada çok da zorlanmadı.

Trabzonspor için söylenebilecek en iyi şey, ikinci deplasman maçını da kazanmış olması. Geçtiğimiz yıla göre bu yıl deplasman maçlarında daha başarılı bir görüntü var.

Şota Arveladze Okay’ın yokluğunda Constant’ı orta sahaya, sol beke ise Alper Uludağ’ı çekmişti. Maçta Okay’ın eksikliği çok açık bir şekilde hissedildi. Okay olmayınca M’bia da zorlandı. Constant her ne kadar elinden geleni yapsa da Okay kadar orta sahanın yükünü çekemedi. Alper de Constant’a göre sol bekte daha kötü bir performans sergileyince gözler yedek kulübesine çevrildi.

Estaban, Salih, Medjani, Aykut, Özer, Marin ve Cardozo Trabzonspor’un yedek kulübesindeki isimlerdi. Özellikle Özer, Marin ve Cardozo gole dönük isimlerdi. Dolayısıyla hücum hattına ilişkin Şota’nın oyuna dahil ettiği bu futbolcuların işbirliği golü ve galibiyeti getirdi. Özer’in sağdan yaptığı ortaya Marin’in dokunuşu ve Cardozo’nun usta vuruşuyla Trabzsonspor 3 puanı hanesine yazdırdı.

Dolayısıyla futbolda yedek kulübesinin kaliteli isimlerden oluşmasının önemi bir kez daha tescil edilmiş oldu. Çünkü, kilitlenen oyunu açabilecek, orta sahanın yükünü çekebilecek ve defansa destek verebilecek kaliteli oyunculardan oluşan bir yedek kulübesi ilk 11’de oynayanlar kadar önemli olabiliyor. Ayrıca, yedek kulübesinden gelen futbolcuların maç kazandırması rekabeti de artıracaktır.

Pazartesi gecesi Trabzonspor tek golle 3 puanı aldı. Şampiyonluğu, tek golle kazanılan, son dakikalarda atılan goller belirleyeceğinden kayıpsız geçilen bu hafta futbol açısından olmasa da sonuç açısından değerli.

Şimdi gözler önümüzdeki hafta oynanacak Galatasaray maçında.

 

Bir Yorum Yazın