YALANLAR ÜSTÜNE

Sezar’ın Hakkı Sezar’a

 

Sezar’ın hakkı Sezar’a sözü bir olumsuzluğun içinde olumluluk bildirir. Sezar’ımız Mehmet Ali Aydınlar.  TFF başkanlığı döneminde yaptığı işlerin yüzde 99’unu tasvip etmiyorum belki, ama bu ülkeye bir Avrupa Kupası kazandıran kişiye saygı duymak zorunda hissediyorum kendimi. Bugün isminin sonuna farklı bir isim alan ama benim gözümde hala Fenerbahçe Acıbadem olan voleybol takımı Avrupa Şampiyonlar Ligi’ni kazandı.  Nasıl geçen yıl Vakıfbank kazandığında sevinmişsem aynı duyguları paylaşmak isterdim. Ancak paylaşamadım. Çünkü paylaşmadılar. Fenerbahçe camiasının bir Avrupa Kupası oldu,  Türkiye’nin de bir tane var aynı kupadan.  Bu yıl gelen kupa maalesef Türkiye’nin olamadı. Bunu sağlayan basın ve holiganlar gurur duyabilir.  Tabii ki ben asıl Mehmet Ali Aydınlar’a üzüldüm. Sıradan bir takımı Avrupa’nın en iyi takımları arasına sokan kişi kendisi çünkü.  Bugün Aziz Yıldırım’ın emeği diyen kitle vefasızlığın krallığında dolanmaktalar.  Aziz Yıldırım’ın neredeyse hiç etkisi yok bu takıma. Koçu da oyuncularının çoğu da Aydınlar’ın oluşturduğu yapının isimleri.  Bugün Aziz Yıldırım’a kupa gitmedi diye ağlayanlar ve bu takımdaki tüm emeği ona yükleyenler Dünya’nın en büyük yalancılarıdır. Aynı kişilerin vefalı pozlarla Aziz Yıldırım’ı korurken, Aziz Yıldırım’ın on küsür yılda yapamadığı bir işi yaparak  Avrupa Kupasını Fenerbahçe’ye kazandıran Mehmet Ali Aydınlar’ın adını ağızlarına sadece hakaret etmek için almaları da ne kadar hazımsız ve şereften yoksun olduklarını gösterir.

 

Cemal Ersen’in  U Dönüşü ve Sedat Tunalı

 

İki-üç yıl önce Trabzonspor hakkında en güzel yazanlar kimler diye bir soru sorulsaydı sayacağım iki isimdi Cemal Ersen ve Sedat Tunalı.

 

Önce Sedat Tunalı bozuldu. Odatv’de ulusalcı ve muhalif oldu, Sabah grubuna geçtikten sonra ise Ergenekon düşmanı. Bu süreçte de futbol yorumları değişti.  Takımın tüm değerlerine hakaretler yağdırmaya başladı ve son noktayı  Şenol Güneş ile ilgili malum twiti ile koydu. O twitin içeriğini  bile yazmak istemiyorum. Sedat Tunalı gibi birinin Trabzonspor üzerinden prim kazanmasına üzüldüm. Sonrasında gelen tepkilere küfürlerle yanıt vermesi ve Şenol Hoca başkan olsun istiyorum tarzı kıvırma hareketleri de kendi karakterine çok yakıştı.  Umarım ilerleyen dönemde  hayatının sonuna kadar sürecek bir “Trabzonspor’dan arınma” yaşar.  Kendisine pek fayda sağlamayacaktır ama bir kirden kurtulmak Trabzonspor’a kesinlikle fayda sağlar.

 

Cemal Ersen son döneme kadar hep bir şeyleri ortaya döken gazeteci ve Trabzonspor maçlarının analizlerini yapan bir yazar”dı” .  Ne olduysa Demirören grubu Milliyet’in kesin sahibi olunca oldu. Demek ki koltuk sevdası Trabzonspor sevgisinden büyükmüş.  Umarız bir daha Trabzonspor adını ne ağzına alamaz, yazılarında aktaramaz.  Cemal Ersen ne mi yaptı? Patron değişmeden önce  şike davasının acilen sonuçlanmasını ve cezaların çekilmesini istiyordu. Patron belli olunca da  AKP’nin Fenerbahçe’yi ele geçirme amacıyla Aziz Yıldırım’ın haksızlığa uğradığını ve bu ülkede şike olmadığını savunmaya başladı. Kendisine Demirören grubu ile AKP arasındaki ilişkinin nasıl olduğunu araştırmasını öneririm.. O koltuk bugün gitmezse yarın gider, bilsin yani. Gerçi  bu elastikiyetle kendisine bir şey olmaz.

 

Üç Büyükler Taraftarındaki Paradoks

 

Ülkemizdeki sidik yarışı malum.  Bu sidik yarışındaki parametrelerden biri de taraftar sayısı. Bu amaçla her türlü yol kullanılıyor.  Bu da malum. Haliyle her geçen gün artıyor  bu kulüplerin taraftar sayısı. Ve haliyle diğer takımların taraftar sayısı azalıyor. Bu da mantık. Böyle bir tabloda ne beklenir? Diğer kulüplerin büyük takımlarla yarışamaması ve kalitesi sürekli düşen bir lig.  Peki bu kalitesizlikten en fazla dert yanan kimlerdir sorusunun yanıtı ne? Üç büyükleri destekleyen kitle.

 

Bu taraftar kitlesinden bir kaç inci:

  • Kayserispor  futbolcusunu satmayacağını açıklar.. Üç büyükçü taraftar: köle değil futbolcu, zaten taraftarınız yok, etiniz butunuz ne, hep fiyat arttırmaya çalışıyor bunlar, vs….
  • Bir Anadolu kulübünün teknik direktörü maç sonu açıklama yapar, bu açıklama üç büyükçülere dokunur.. Sen kimsin, senin kulübün ne, taraftarın yok, biz koca camiayız, seni ezeriz, linç ederiz, küme düşün, vizyonsuz kulüp, ağlak,  biz büyüğüz ayağını denk al…
  • Bir Anadolu kulübünün taraftarı  tepki koyar üç büyükçü görmezden gelir, dillendirmek istemez, sonra da diğer takımların hiç taraftarı yok ki, lig çok kalitesiz yæ… Sen  adamları yok saymasan, yaptıklarını dillendirmekten çekinmesen böyle olmayacak ama..  Hem o takım taraftarlarının sesi çıkmasın, kulüp her şeye tamam paşam desin, antrenörü bizi övsün de hem de lig kalitesiz de. Şakacılar sizi.

 

Bir Yorum Yazın