BİR MUSİBET VE BAZI NASİHATLER

Söze nerden başlamalı bilemiyorum. Direkten dönen toplar mı, teknik direktörün oyuncu değişiklikleri mi, hakem kararları mı?

En iyisi olumlu şeyleri öne çıkarmak. Muhteşem bir taraftar vardı Hüseyin Avni Aker’de. Umarım taraftarın bu isteği sezonun tamamına yayılır. Tabi bu iyi futbol oynayan bir Trabzonspor ile olur.

Sezon başladığından beri Trabzonspor iyi futbol oynuyor mu? Sorunun cevabını bir çırpıda vermek çok zor. Çünkü sahada iyi mücadele eden bir takım var. Bunu hepimiz görebiliyoruz. Ancak, gol yollarında sıkıntı var. Bunu çözebilmek için de forvetten çok orta sahayı yeniden kurgulamak gerekiyor. Trabzonspor’un şimdiye kadar ki maçlarını hep tek gol farkla kazandı. Ve bu aynı zamanda bir risk anlamına geliyor.

Maç başlamadan yapılan yorumlarda Trabzonspor’un kağıt üstünde daha iyi bir kadroya sahip olduğu söyleniyordu.

Trabzonspor Galatasaray maçına Okay-M’bia ikilisi ve önlerinde Erkan, Marin, Özer üçlüsüyle oluşturdu orta sahasını. N’doye ise tek forvetti.

Maç ilk yarıda kopması gerekirken Trabzonspor bir türlü oyunu rakip sahaya yığmadı. Hatta ilk yarıda Galatasaray’ın topla oynama oranı Trabzonspor’dan daha fazlaydı.

İkinci yarıda Trabzonspor daha baskılı gelmeye başladı, oyunu çevirebilecek birçok pozisyon da buldu. Ama olmadı. Galatasaray ise Hamza Hamzaoğlu’nun maç sonunda söylediği gibi şans eseri bulduğu bir golle maçı 1-0 kazandı.

Puansız kapatılan bir haftanın ardından fazla bir şey söylemeye gerek yok.

Bu yüzden bundan sonrası için konuşmak gerekiyor. Bir musibet bin nasihatten iyidir atasözünü bu dönemde Trabzonspor’un dikkate alması gerekiyor.

Öncelikle, Trabzonspor’un kendi sahasında maçın ilk yarısında kuracağı baskıyla gol ya da goller bularak maçı daha ilk yarıda koparması gerekiyor. Çünkü hem kadro yapısı ve hem de taraftar yapısı buna müsait.

Cardozo’nun Trabzon’da oynanan maçlarda ilk 11’de başlaması şart. Çünkü bitirici özelliği N’doye’ye göre oldukça iyi.

Ayrıca, Cardozo ve N’doye Trabzon’daki maçlarda çift forvet olarak düşünülmeli.

Okay-M’bia uyumu oldukça iyi. Ancak, 70’inci dakikadan itibaren her ikisi de yoruluyor. En azından birinden birini değiştirerek oyuna devam etmek orta sahanın oyundan düşmesine engel olacaktır.

Yedek kulübesinde mutlaka bir sol bek bulundurulmalı. Çünkü Constant’ın ne zaman ne yapacağı belli değil ve her hafta aksayan bir görüntüsü var.

Geçtiğimiz yılın en çok forma giyen oyuncusu ve attığı gollerle takıma can veren Medjani’nin bu kadroya yeniden kazandırılması gerekiyor. Bursaspor maçında yaşanan küçük bir tartışmanın böyle önemli bir oyuncunun takımdan kesilmesine neden olması çok garip. Çünkü özellikle orta sahanın oyundan düşmeye başladığında mücadelesi ve hırsıyla Medjani’ye duyulan ihtiyaç ortada.

Onur’un ve Mehmet Ekici’nin yeniden form tutmaları ve takıma dönmeleri şart.

Liderle puan farkı açılmadan Trabzonspor’un seri galibiyetlere ihtiyacı var. Umarım Şota da bunu biliyor ve önlemlerini buna göre alıyordur.

Bir Yorum Yazın