OLAN-BİTEN: BASKETBOL

Trabzonspor ismi,  bir senelik ayrılığın ardından, 2013/2014’te BBL’ye geri dönüyor. Trabzonspor’da yapılan yönetim seçimi sonrası oluşan belirsizlik, basketbol takımının da 27 Temmuz’da yeni yönetimini seçmesi sonrası yerini yapılanma ve transfer hareketliliğine bıraktı.

Öncelikle takımın temel yapılanmasının nasıl olacağını yeni başkan Hopikoğlu’nun genel kuruldaki konuşmasından özetle verelim:

“Kısa, orta ve uzun vadeli programımızda öncelikle takımımızı ligde kalıcı konuma taşımak, daha sonra Avrupa kupalarında oynamak ve ardından zirve mücedelesi veren bir konuma taşımak hedefimizdir.

Bu bağlamda konuşulan bütçe 10 milyon TL civarında.  Az önce söylediğim belirsizlik döneminde de sponsorluk desteği vereceği söylenen ve akabinde bunu gerçekleştiren [1]  Muharrem Usta’nın bu bağlamda açıklamaları vardı. Kendi twitter hesabı üstünden yazdıklarıyla aktaralım; 

Seçim sonrasında sıra kadro yapılanmasındaydı. Koçluk için Orhun Ene ve Tanjevic isimleri geçti bir ara, fakat bu haberler yalanlandı ve Hasan Özmeriç ile devam edileceği söylendi [2]. Genel menejer Cömer Küce ile yollar ayrıldı ve yerine tartışmalı bir isim olan Nihat Mala göreve getirildi [3].

Trabzon Basketbol’un geleceği (şube-dernek meselesi), sponsor arayışı, genel kurul derken belirsizlik ortamında transfer hamlelerinde de geç kaldı Trabzonspor Basketbol. Yeni yönetimin seçilmesi akabinde hız kazanan transfer çalışmalarına kısaca değinelim;

Gidenler:

Bazı isimler belli olsa da bazıları henüz  hepsi net olarak belli değil. Resmî site güncellenmemiş, direkt olarak yetkili veya bilgili  birinden de sorup öğrenmediğim için net olarak ayrılan isimleri yazayım; Gökhan Orçun Tunca, Rasim Başak, Umutcan Özyıldırım, Sercan Topçu, Mesut Kadir Çıpa, Yunus Akçay, Alican Güney, Kevinn Lamar Pinkney, Henry Dobie. Ek olarak Özmeriç, Khalid El-Amin, Jurica Zuza, İsmet Alkan ve Erdem Türetken’i kadroda istemiyor. Bu isimler arasında İsmet, Zuza ve Erdem Türetken’in de takımdan ayrıldığı söyleniyordu, Erdem Türetken twitter hesabından ayrılmadığını söylemiş [4].

Gelenler:

Kaya Peker, Tutku Açık, Kirk Penney, Jack Cooley, Can Korkmaz, Cevat Alper Özcan, Eren Beyaz. Ek olarak Sportando’da Thomas Kelati’nin kariyerini Trabzonspor’da devam ettireceği yazıldı ve Can Maxim Mutaf’ın da Trabzonspor’a katılacağı söylendi [5]. Kelati haberi çıktıktan sonra yeni yönetimin genel sekreteri Bora Numaoğlu twitter üstünden  Kelati için şunu yazmıştı.

Son olarak forma ve çeşitli ürünlere erişimin kolaylaştırılacağı söyleniyor. Bilhassa geçen sene Trabzonspor Basketbol ürünü bulmak imkansızdı. Trabzon’da forma mevcut değildi, ilgili firmanın Türkiye dağıtıcısını telefonla aradığımda ise bana formayı sağlayamayacağını söylemişti.

  1.  “Medical Park” veya başka herhangi bir marka  şu an için takımın adında yer almıyor.
  2. http://www.trabzonsporbasket.com/default.asp?Sayfa=HaberDetay&IND=698
  3. 2011/2012’de lig sonuna yaklaşırken, hattını yakından ilgilendiren maçta Pınar Karşıyaka, İzmir’de Olin Edirne’ye 70-90 kaybetmişti. O takımın menejeri Nihat Mala’ydı. Sonrasında Karşıyaka’dan şöyle bir açıkalama gelmişti; http://www.karsiyakahaber.com/pinar-karsiyaka-dan-ozur-geldi.html?haber_id=1397
  4. https://twitter.com/04edo/status/371934595715194880
  5. http://www.sportando.net/eng/europe/turkey/61720/thomas-kelati-agreed-to-terms-with-trabzonspor.htmlhttp://www.sportando.net/eng/europe/turkey/62207/can-maxim-mutaf-wants-to-leave-fenerbahce.html

Bir Yorum Yazın