50. yıl aşkına…

Hakan Kulaçoğlu, Trabzonspor ile ilgili derlediği eşsiz eseri Fırtına, İhtilal, Efsane’de “Fırtına olarak başladı, sahici bir ihtilâle dönüştü, uzun zamandır sadece bir efsane” diyordu. Türk futbol tarihine fırtına gibi girip, futbolda bir ihtilal gerçekleştirerek İstanbul egemenliğini sona erdiren Trabzonspor’un, 1980’li yıllardan itibaren kapitalist ekonomik sisteme entegre olan ve endüstriyelleşen futbola ayak uyduramadığından ilk kurulduğu yıllardaki başarılarına istinaden “efsane” olarak ayakta durmaya çalıştığı yönünde yaygın bir kanaat var.

1990’lı yılların ortalarından itibaren zaman zaman tekrar ihtilal yapmak istese de bir şekilde (!) şampiyonluk kupasını kaldıramıyor. Bunun en son örneğini ise meşhur 2010-2011 sezonunda görmek mümkün.

Yaklaşık 30 yıldır Karadeniz Fırtınası, 1970’li yıllarda üst üste yakaladığı başarıları arıyor. Her yıl yeni tartışmalar, yeni transferler, yeni heyecanlar… Bir tarafta öze dönülmesi gerektiği, altyapıdan çıkan futbolcularla şampiyonluğun geleceğini iddia eden “öz evlatçılar” var. Diğer tarafta ise ligde özellikle İstanbul takımları ile rekabet edebilecek bir kadronun kurulmasını isteyen ve bunun da altyapının yanında iyi yabancı transferlerle mümkün olacağını iddia edenler var. Hemen hemen her sezonun tartışma gündemi bu Trabzonspor camiasında…

Tüm bu tartışmaların yanında bu sezonun Trabzonspor için önemi büyük. Zira, 50. yılını kutluyor camia. Yeni stadyum, kulübün yaptığı çalışmalar, görseller, videolar… Şehir sezona hazır.

Geçtiğimiz yılın ikinci yarısında iyi bir çıkış yakalayan Trabzonspor ise son haftalarda belki de motivasyon eksikliğinden bir düşüş yaşadı. Mehmet Ekici’yle yaşanan problemlerden dolayı kadroda kendine yer bulan Yusuf Yazıcı sezonun en büyük kazancı oldu fırtına için.

Sezonun ardından transfer için erkenden kolları sıvayan Trabzonspor, yine bir sezon öncesi klasiği ile sezona başlıyor. Transferlerin zamanında yapılamaması umarım Trabzonspor’un erken havlu atmasına neden olmaz.

Geçtiğimiz yılın kadrosuna Bongonda, Kucka, Burak Yılmaz ve Kamil Ahmet Çörekçi’yi dahil edebildi. Stoper eksikliği hala devam ediyor. Orta sahada ise Onazi’nin büyük ihtimalle gidecek olması yine bir transferi zorunlu kılıyor…

Her ne kadar transferler zamanında yapılmamış olsa da sezon başlıyor. Rakip, geçtiğimiz yılın Türkiye kupası sahibi Konyaspor. Geçtiğimiz hafta Beşiktaş gibi ligi şampiyon olarak tamamlamış güçlü bir takımdan Süper Kupa’yı alması Konyaspor’un moral ve motivasyonunu artırdı. Konyaspor’un yeni teknik direktörü Mustafa Reşit Akçay ise Trabzonspor’a hiç de yabancı değil.

Trabzonspor için 2017-2018 Süper Lig İlhan Cavcav sezonu bugün 20.00’da başlıyor…

50. yıl aşkına şampiyonluk için oyna, dik oyna!

Unutmadan, #ErenİyikiVarsın

 

Bir Yorum Yazın