ÇOK BİLEN ÇOK YANILIR

Türk medyasında yıllar yılı dönen klişedir; “Trabzonspor taraftarı futboldan çok iyi anlar.” Toplumun genel seviyesini, beğenilerini ve kültürünü kendisi gibi yozlaştıran medya Trabzonspor’a yaptığı her operasyonda bu klişeyi kullanarak kulübü, yöneticileri, hocaları, futbolcuları değersizleştirmiş ve taraftarın önüne atmıştır. Futbolu iyi bildiğine inandırılan taraftarın tatmin olma eşiği de çok yükselmiş, taraftar saha içi ve  saha dışı hiçbir şeyden memnun olmaz bir seviyeye gelmiştir. Hal böyle olunca yönetimlerin iyi/kötü bir inançla attığı adımlar hep kısa süreli kalmış, icraatların sonucu beklenmeden yöntem ve araç değişikliklerine gidilmiştir. Arada gelip giden şovenist yönetimlerin de katkısıyla gözler önünde adım adım yozlaşan, hüviyetini kaybeden ve eriyen bir Trabzonspor vardır.

İddialı bir söylemle, büyük hedeflerle işbaşına gelen mevcut Muharrem Usta yönetimi de devraldıkları enkazın vahametini işbaşına geldiklerinde öğrenmiştir. Mevcut yönetim her ne kadar büyük söylemlerle gelmiş olsa da hareket alanlarının dar olduğunu, paradan puldan ziyade mücadele etmeleri gereken çok daha ciddi engellerin olduğunu bilmekte fayda var. Federasyonun ve medyanın tavrı, finansal kriterlere uyma zorunluluğu, uluslararası itibar kaybının transferlerde çıkardığı zorluklar ve saha içi düzenin oturtulması sürecinden çok daha önemli husus “futboldan çok iyi anlayan taraftarın” varlığıdır.

Taraftar kendi içerisinde bile konsensüs sağlamadığından atılan her adıma, kurulan her kadroya, alınan her sonuca büyük bir kakafoniyle itirazlar yükselmektedir. Yönetimin bu seslere kulak asmayıp paniğe kapılmadan, şovenizme kaçmadan, doğru bildiği yol ve yöntemleri kullanarak kulübü düze çıkarması gerekmektedir. Düze çıkarması diyorum çünkü kulüp madden ve manen ciddi bir batağın içerisindedir. Taraftarın büyük bir kısmı kulübün düştüğü durumu gerçekçi bir şekilde kabullenmeden, içine sindirmeden ve sabretmeden önce düze, sonra da zirveye çıkmak mümkün olmayacaktır. 50.yılda şampiyonluk beklerken daha da fena durumlara düşmek hiç ihtimal dışı değil.

Bir Yorum Yazın