İŞTE GELDİK GİDİYORUZ

Nasıl yazmalı, nasıl bir başlık atmalı… Çok düşündüm.  Yazmalı mı yoksa boşver deyip yok saymalı mı?

Bir yıl  boyunca Trabzonspor’un maçlarını izlememe cezası verilen  kişinin nikahındaki tabloyu yazmadan edemedim.

Trabzonlu Gençler tribün lideri Jan Mari lakabıyla tanıdığımız  Mehmet Fındıkçı evlenmiş.  Umarım  mutlu bir ömür sürerler eşiyle birlikte.  Ancak nikah masası gerçekten bu ülke futbolunun neden bir  pislik çukuru olduğunu ortaya koyuyor.

Nikahı kıyan kişi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu,  nikah şahitlerinden biri Trabzon eski valisi Recep Kızılcık. Trabzon’u  Mehmet Fındıkçı 6222 nolu yasadan ceza aldığında yöneten iki kişi.  Şehirde yasaların en doğru şekilde işleyebilmesi bu iki  mevkinin ilk sorumluluklarından biri. Futbol gibi Trabzon’un sosyal hayatının  en önemli gündem maddesini ilgilendiren 6222 nolu yasanın işlemesi bu iki ismin umrunda değil midir?

Yıllardır isyan ediyoruz, meclisin  lobiler nedeniyle kendi çıkarttığı 6222 nolu yasayı delmesine.   Olayın büyüklüğü farklı olabilir,  biri çok önemli sonuçlara gebe olmuşken diğerinin bir manası olmayabilir.  Ancak  iki olay da  yasaların toplum için değil günlük  rüzgarlar için olduğunun göstergesi.

Trabzon eski valisi Recep Kızılcık, Trabzonspor başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu Ve Trabzon Belediye Başkanı Orhan F. Gümrükçüoğlu

Toplumun sosyal hayatını kurallarla  daha konforlu bir hale dönüştürmek devletin/hükümetin  ana görevidir.  Bu amaçla çıkarılan yasalardan biri de 6222.  Yıllardır çıkan tribün olaylarında  toplumun her kesiminden gelen isyanlara yönelik çıkmış bir yasa. Bir de şaibeleri önlemek için(di).  Bu yasadan ceza alanları  devletin temsilcileri ve bu yasanın çıkmasını isteyen toplumun temsilcileri  nasıl karşılamalı?   Aziz Yıldırım Çankırı Valisi (Vahdettin Özcan) tarafından makamında ağırlandığında  sesleri arşa değen renktaşlarım bugün  bu fotoğraf hakkında ne düşünüyor?  Aynı yasanın bir başka  alt başlığından ceza alan birinin düğününde  Vali ve Belediye başkanını görünce sesini neden yükseltemiyor?

Bir yanda makamında  sporda şiddet yasasından  ceza almış insanları kahramanmışcasına karşılayan valiler, diğer yanda aynı  yasadan ceza almış kişinin nikahını kıyan belediye başkanı ve suçun işlendiği-cezasının belirlendiği dönemde valilik yapan nikah şahidi. Siz futbolun kalitesizliğinin, tribünlerin berbatlığının sebeplerini sahada mı arıyorsunuz?

En sona da sevgili paydaşımızı sakladım.  6222 nolu yasadan Trabzonspor aleyhine şike yapması nedeniyle ceza yemiş adama kefil olan birinden,  kendisinin arkasından büyük başkan nidaları kopmasını sağlayan bir tribün liderini yalnız bırakmasını tabii ki beklemiyordum. Şike soruşturmasından 6 ay önce temiz futbol nidaları fırtınalar estiren  sayın başkanımız iki ayda temiz futbolun ne olduğunu bize tanıttı sağolsun… Askere gittiyseniz, her haltı yiyebilirsiniz. Askere gitmediyseniz futboldan uzak durun. Futbolu kirletmeye hakkınız yok!!!!

TEMİZ FUTBOL İSTİYORUZ, her yönüyle temiz.

Bir Yorum Yazın