Futbolun ana maddesi mücadeledir.

Futbolun ana maddesi mücadeledir.
Bu haftaki Mersin Trabzonspor maçını izledim. Hem maç esnasında hem sonrasında birçok yorumları okudum. Nedense çoğumuz bu takımı yerden yere vuruyor. “kötü, berbat”tan tutun eziğe kadar varan yorumlar var. Peki hiç kimse bu takımda bir ışık göremedi mi benden başka? Ne ışığı diyeceksiniz tabiki. Baksana çok kötü futbol oynuyoruz, skoru korumaya çalıştık ve zor bela kazandık diyeceksiniz. Evet bu hususlarda zaten bende hemfikirim ve de hak verebilirim ama, kimse kusura bakmasın sahadaki verilen mücadeleyi de görmemezlikten gelemem.

Maçın daha ilk dakikalarından itibaren Trabzonspor Mersin.İ.Y’na faul üstüne faul yaptı. Uzun zamandır ilk kez Trabzonsporlu oyuncuların bu kadar ikili mücadelelerde taktiksel fauller yaptıklarını gördüm. Yoksa şimdiye kadar rakipler elini kolunu sallaya sallaya cirit atıyordular kalemizin önünde ve bizimkilerde sadece peşlerinden bakmayla, izlemekle yetiniyordu. Tolunay Kafkas ilk geldiği günden itibaren, nasıl olsa iyi ve yeterli bir kadrom var ve bir iki basit ayar yaparım, herşey kendiliğinden gelir diye büyük bir yanılgı içine girmişti. Takımın aslında mücadeleci ve savaşçı kimliğıini yitirmiş olduğunu algılayamamıştı. Peşpeşe gelen mağlubiyetler ve geçen haftaki maçta yaşanan hüsran, Tolunay Kafkas’ın uyanmasına sebep olmuştur ve futbolun en önemli olmassa olmazlarından olan, mücadele ve savaşma arzusunu takımına yeniden aşılaması gerektiğini anlamıştır. Almanların futbolda çok önemli bir cümlesi vardır ” Mücadeleden üzerinden, güzel oyuna ulaşmak” yani güzel oyunun temel ilkesi önce mücadeleden başlar. Kötü Futbol oynayabilirsiniz, ama kötü mücadele etmeye kimsenin hakkı yoktur.

Trabzonspor takımı bu hafta sahada oynadığı futbol iyi olmasa da, verdiği onurlu mücadele ile beni tatmin etmiştir ve bence bu mücadeleyi takdir etmek gerekir.
Şimdi ilerleyen haftalarda bu mücadelenin üstüne koyarak, kazandıkları özgüvenlerini de sahaya yansıtarak ve de buna güzel futbolu da katarak, hem Türkiye Kupası’nı kazanmak hemde ligi ilk 5 de bitirmek mümkün olacaktır. Bizi bu hedeflere ulaştıracak olan da şu an takımın başında mevcut olan Tolunay Kafkas´tır.
Madem Trabzonspor yönetimi bu hocada karar kılmıştır, tüm taraftarlar ve camia olarak, Tolunay Hoca’nın arkasında dik durmamız gerekiyor.

Bir Yorum Yazın