85+ SENDROMU

Hepinizinde bildiği gibi, ligdeki ilk üç maçımızda puan kayıpları 85. dakikadan sonra yediğimiz gollerle geldi. Bu üç maçın en büyük özelliği sadece sonuç olarak değil, futbol olarak da birbirinden farksız değildi. Maçta üstünlüğü sağlamış ve akabinde pusuya yatmış bir anadolu takımı edasıyla savunmaya geçmemiz, bizden çok şey alıp götürdü. Bunların en başında takım oyunun bozulması ve sistemin dağılması, daha da önemlisi altın değerinde 7 puan kaybetmemize yol açmıştır. Skor olarak üstünlük sağladığımız anlarda bile takım güven vermekten, çok uzakta. Bu da taraftarda yani bizde tedirginlik ve her an gol yiyecekmişiz hissi uyandırıyor. Sonuç itibariylede bitime dakikalar kala o golü yiyoruz ve yine yanılmıyoruz.
Bugünden sonra kesinleşti ki ciddi anlamda en büyük eksikliğimiz, hala orta sahamızın tam anlamıyla oturmamasıdır. Bunu fark etmek için basit bir futbolsever olmak bile yeterli.
Geçen yıllara baktığımızda orta sahada rakip takımın bu kadar lay lay lom yapabileceğine kimse inandıramazdı beni. Ama gelinen noktada görüyoruz ki orta sahanın oturması için daha çok zamana ihtiyacımız var. Bu da maç kazandıkça oluşacaktır. Bugün alacağımız bir galibiyet bu açıdan bizim için çok önemliydi. Ama bunu yine son dakikaya kadar taşıyamadık. Eğer bunu son dakikaya kadar taşıyabilseydik. Taşlar azar azar yerine oturacaktı ve ilerleyen haftalarda daha diri bir takım ortaya çıkmış olacaktı. Şimdi ise bu süreç kendini ilerleyen haftalara erteledi. Futbolcuların üzerine çöken bu karamsar havayı yine bir karadeniz fırtınası dağıtacaktır. Buna sonuna kadar inanıyoruz ve bu psikolojik travmalara bir son vermelerini ümit ediyoruz.

Az da olsa maça değinirsek, takımımızın oyunu doldur boşalttan ibaret. Daha anlaşılır bir şekilde söylersek eğer; hücum ve savunmadan oluşmakta.
Hucüm organizasyonu olmayınca takım halinde yaptığımız hucümlar, arkadan bir çok pozisyon vermemize neden oluyor. Bunun yanında da takım halinde yaptığımız savunmalarda önde pozisyon bulamamamıza neden oluyor. Takımda tam anlamıyla bir panik havası var. Bunu üstünden atamadığı sürece, puan kayıpları kaçınılmaz olacak.
İlerleyen haftalarda umuyorum ki ibre bize dönecek o zaman işin rengi değişmeye başlayacak.

Kısaca özet geçersek, takım görüntüsünden çok uzağız.

2 Yorum
  1. Çok basit bir öngörü ile Altıntop veya Colman kaçırdıkları pozisyonları gol yapabilseydiler bu kadar karamsar olmayacağımız söylenebilir, dolayısıyla, bu kadar karamsar olmaya gerek olmadığı da söylenebilir, Güneş takımın başında kaldığı sürece takım küme düşse mesele değil zira pilot iyise uçak bir şekilde menzile varıyor…

    • Skora göre bakmamak lazım olaya.Aynı oyunla şu anda 9 puan toplamış olabilirdik.Futbolun kopmlike bir oyun olduğunu biliyoruz.Temmuz ayından beri her zerresiyle kaosun ortasında bir takım ve değişen takım iskeleti bu sonuçlara sebep oldu.Konsantrasyon problemini aştığı an ligde bu takım kolay kolay yenilmez.Ben bu açıdan geleceğe dair çok umutluyum.

Bir Yorum Yazın