GÜLÜŞÜNÜ ÖZLEDİK

Fenerbahçe o kupayı o sezon sadece bir defa kaldırdı. Evet, 2010-2011 sezonundan bahsediyorum; Sarı lacivertliler o kupayı sadece bir gün kaldırabildi, o da malumunuz UEFA’nın da geçenlerde bir kez daha tescillediği üzere şike ile, birilerinin daha doğrusu en çok da O’nun hakkını çalarak.

O, yani Şenol Güneş ise sayısız kereler kaldırdı bahsi geçen sezonun kupasını. Şu fotoğraftaki sahne benim ve ne olup bittiğini görmek isteyenlerin gözünde bugüne kadar sayısız kereler tekrarlandı. Sayısız diyorum çünkü inanın sayamadım artık…

Aslında Karabük maçı sonrası o tarihe geçen konuşması ile kaldırmıştı zaten kupasını Şenol Güneş hoca. 
“Biz paraya karşı emeğin mücadelesini verdik, tarih bunları yazacak” dediğinde o kupa zaten elinde yükseliyor, parıl parıl parlıyordu Şenol hocanın..

sonra 3 temmuz 2011 tutuklamaları ile bir kere daha kaldırdı, bir buçuk ay sonra UEFA Trabzonspor’u Şampiyonlar ligine dahil ettiğinde bir daha, daha sonra iki kere daha TFF etik kurulu raporları açıklandığında kaldırdı o kupayı. İstanbul Ağır ceza Mahkemesi 2012 yazında Fenerbahçe başkanı ve yöneticilerini suçlu bulduğunda ve şikeyi resmen hukuki olarak tescil ettiğinde tüm Türkiye’nin gözünün içine bakarak bir kez daha kaldırdı… Gören görüyordu zaten, ama görmek istemeyen hala inkar ediyordu; Trabzonspor’dan ayrıldı ama kupa ile yaşadıkları bitmedi Şenol hoca’nın; nihayet 2013’ün mayıs ayında UEFA disiplin kurulu kararıyla Fenerbahçe şike suçu yüzünden Avrupa kupalarından menedilince tüm Avrupa’ya karşı gururla bir kez daha kaldırdı. Cezaya itiraz ettiler, bu şekilde bir kez daha kaldırmasına vesile oldular tahkim sonrası. Ama asıl en nihayetinde kimsenin itiraz edemeyeceği şekilde, futbol hukuğunun son noktası CAS, UEFA’nın verdiği cezaları onaylayınca son bir kez daha ellerinde yükseltti o kupayı. 

Dile kolay, bir sezonun kupasını bu şekilde sayısız kereler kaldırmak böyle herkese nasip olmaz, büyüksün Şenol hocam. Bugün yarın adalet yerini bulduğunda, yani o kupa için artık daha fazla direnemeyecek, kaçacak yeri olmayan TFF o kupayı gerçek sahibine teslim ettiğinde sen belki orada olmayacak kadar gururlu ve mağrur bir şekilde sana gelen daveti reddedeceksin, sahte tebrikleri kabul etmeye tenezzül etmeyeceksin; kupa törenini uzaktan, belki de televizyondan bile izlemeyerek buruk bir şekilde, ama biliyorum içten içe gururla, samimi şekilde gözlerinin içi gülecek ve belki yanındakilere gülümseyeceksin… O kadrodaki oyuncularınla bir kez daha gurur duyacaksın. Ama o gün kupa senin elinde olmasa bile bilen biliyor, sen o kupayı şu fotoğraftaki gülümsemen ile sayısız kereler kaldırdın ve sen Türk futbolu ve bizim için yıllardır olduğu üzere gerçek bir efsanesin…

 

 

O kupayı bir kere kaldıran kocaman(!) şikeciler ise çoktan unutuldu gitti bile…

 

 

Bir Yorum Yazın