EBOLA VS. MARHABA-I

EBOLA

Kara Kıta’nın en önemli kupası önümüzdeki günlerde başlayacak. İlki 1957’de  üç takımla yapılan turnuvanın otuzuncusu, bir sıkıntı çıkmazsa, 17 Ocak-8 Şubat 2015 tarihleri arasında Ekvator Ginesi’nin ev sahipliğinde olacak.

Geride bırkatığımız yılda Kuzey’inde Arap Baharı’nın etkilerini hâlâ hisseden Afrika’da  sosyal yaşamı ciddi etkileyen gelişmeler olmaya devam etti. Güney Sudan’da iç savaş, Libya’da, Orta Afrika’da türlü güvenlik problemleri ve daha hatırlayamadıklarım-bilemediklerim. Şüphesiz tüm Dünya’nın da üstünde en çok durduğu konu ise ebola krizi oldu. Dünya Sağlık Örügütü kayıtlarına göre Mart 2014’te kaydedilen vakayla başlayan salgın, 1976’da ebolanın keşfinden bu yana en büyük salgın. Bilhassa Gine, Liberya ve Sierra Leone salgının merkezindeki ülkeler.  Şu ana kadar  kayıtlı 20000 ‘den fazla vakada 8000’in üstünde ölü var [1].

Yaşamı bu denli etkileyen salgının futbolu ve AFCON’u  etkilememesi düşünülemezdi. Turnuva elemelerinde Güney Sudan, Libya, Orta Afrika Cumhuriyeti ülkeleri ülkelerindeki karışıklıklarından dolayı iç saha maçlarını başka ülkelerde oynadılar. Sierra Leone ve Gine elemelerde grup aşamasındaki iç saha maçlarını ebola dolayısıyla ülke dışında oynamak zorunda kaldı [2]. Bir süre son Salgının odağındaki üç ülkeden Liberya ilk turda, Sierra Leone grup aşamasında elemelere veda etti.

Elemelerde, salgının odağındaki üç ülkeden grup aşamasına kalan Gine ve Sierra Leone’nin iç saha maçlarını ülke dışında oynamasına sebep olan ebola, turnuvanın başlangıcına aylar kala turnuvanın direkt olarak odağında bir krize sebep oluyordu. Turnuvaya ev sahipliği yapacak Fas’ta diğer 15 ülkeden gelecek taraftarların salgını ülkeye taşıyabileceği korkusu alenî şekilde dillendirilmeye başlandı. Ekim’de, Fas turnuvanın ertelenmesi talep etti. Üç seçenek gözüküyordu;

-Turnuva, önceden belirlendiği gibi 17 Ocak-8 Şubat 2015 tarihleri arasında Fas’ın ev sahipliğinde olacak

– CAF erteleme talebini kabul edip turnuvayı 2015 ortalarına veya 2016’ya erteleyecek

-Görüşmeler başarısız olacak, Fas geri çekilecek ve yeni ev sahibi aranacak

Görüşmelerde Fas’ın erteleme talebine karşılık CAF’ın tarihlerde değişiklik olmaycağını kesin şekilde bildirmesiyle organizasyonun Fas’ta olmayacağı belli oldu. Akabinde Fas Millî Takımı da turnuvadan diskalifiye edildi.  Fas Spor Bakanı’nın  ” WHO, ‘her ülke kendi vatandaşlarını korumak için gerekli önlemleri alır’ der. Tüm Dünya bu hastalığa bir çözüm, tedavi bulmakta çaresiz, bu bir sebep değil midir?” açıklaması belli çevrelerde kabul görse de organizasyon kararını açık şekilde belirtmişti.

Bu sürecin akabinde yeni ev sahibi arayışı başladı. Mısır, Sudan, Gana ve Güney Afrika ret cevabını iletti. Potansiyel adaylardan gözüken 2010’un ev sahibi Angola’dan da bütçe sebepli, sanırım resmî olmayan, bir hayır cevabı geldi. 14 Kasım’da CAF Ekvator Ginesi’nin turnuvaya ev sahipliği yapacağını açıkladı. Ekvator Ginesi, 2012’de Gabon ile beraber turnuvaya ev sahipliği yapmıştı. Eleme aşamasında turnuvadan diskalifiye edilen Ekvator Ginesi Millî Takımı’nın  turnuvada yer alacağı da açıklandı [3].

Turnuva Bata, Mongomo, Ebebiyin ve başkent Malabo olmak üzere dört şehirde oynanacak. En büyük stadyum 35700 kişilik kapasitesiyle Bata’da. Bu şehir grup aşaması sonrası çeyrek ve yarı finalde birer maça ve en nihayetinde finale de ev sahipliği yapacak.

1. WHO , BBC.
2. Ek olarak, Liberya’da futbol askıya alınmış durumda. 10000 kişi kapasiteli Antoinette Tubman Stadyumu ebola ile mücadele için tedavi merkezine çevrilmiş. Sierra Leone ve Gine sınırıları içinde de uluslararası futbol oynatılmıyor.
3. Elemelerin ilk turunda Moritanya ile karşılaşam Ekvator Ginesi , deplasmanda aldığı 1-0 yenilgiye Malabo’da 3-0 ile cevap verdi. Fakat bu 3-0’Lık maçta oynayan, Türkiye’de de top koşturmuş Kamerun doğumlu Thierry Fidieu Tazemeta’nın evraklarının bildirilmesindeki sıkıntılar dolayısıyla Ekvator Ginesi diskalifiye edildi. 

Bir Yorum Yazın