TÜPÇÜNÜN TÜPLERİ

Bir dönem Hıncal Uluç neredeyse tüm 90 dakika programlarında Milliyet gazetesi Spor Servisi’nin geldiği noktayı eleştirir ve ismini hatırlamadığım bir gazeteci önderliğindeki efsane dönemlerden bahsederdi. Çok merak ediyorum Hıncal Uluç bugünkü hali için ne düşünüyordur, Milliyet Spor’un…

Daha önce yazdığım bir yazıda Cemal Ersen özelinde konuya girmiştim aslında.  Cemal bey twitterdan Trabzon methiyeleri düzmekteyken ve Trabzon insanını kimse anlayamaz derken, diğer yandan da Aziz Yıldırım’ın savunuculuğunu yapmakta.  Cemal Ersen’in şike soruşturmasının ilk günlerindeki tavrını hatırlayanlar değişimi daha rahat anlarlar. Hatırlayamayanlara ise UEFA’nın soruşturmaya dahil olacağını belirten ilk kişilerden olduğunu söyleyelim.

Kendisi bizi anlayamamış sanırım.

Tüpçümüzün gazetelerindeki spor haberleri zaten okunamaz duruma geldi ancak spor yazarı olduğunu iddia edenlerin yazdıkları  kemik sızlatır. Misal bir Ercan Güven gerçeği var.

“Güneş’in konuşması Karadeniz’in dereleri gibi dörtnala aksa da, Trabzonsporlu bazı taraftarların “Adalet için kan mı dökelim hocam” cümlesini yakaladım ve dehşete kapıldım.”

Bir insanın konuşması ile dalga geçerek ne hedefledi acaba kendisi. 2002 yılı ve sonrasında ulusal medyadan gelen yorumlara en güzel yanıt Türkiye Milli Futbol Takımı’nun şu anki durumudur da neyse. Yıllar geçiyor ve Ercan Güven sıkılmamış bir şekilde büyüyor, kana karışacak neredeyse. Ülkenin futbol arenasında temiz kalabilmeyi başarmış nadir insanlardan birini konuşma şekliyle vurmaya çalışıyor. Zaten yazdığı  paçavraların birkaç satırını okuyunca kusma ihtiyacı hissettiren birinden başka türlüsünü beklemek hata olurdu.

“Ama onu da anlıyorum:
“Hocalar düzeyinde dalaşmayı” Kocaman’ın kendisi hortlattı. Şampiyonluktaki rakibinin kimyasını bozarak nemasını da topladı.
Şimdi sıra “domino etkisine” gelip tribündeki vatandaş silahını kaşırken, gözünü kan bürümüşken ve “aymaz yönetici esnafı” olanca gücüyle rakibe “giydirmeye” devam ederken; başka söyleyecek neyi var Allah aşkına:
“Anlayamadım”!..”

Burada Aykut Kocaman’a yönelik şeyler yazmış. Direkt okuyunca eleştiriyor gibi. Detaylı bakılınca ise “senin gazınla bunlar olay çıkarır, helal sana, zaten yönetim de giydiriyor” diyor. Ayıptr, günahtır diyeceğim de  “anlayamadım” demesinden korkuyorum, demiyorum.

Yazısının geri kalanı da benzer vaziyette ancak koyduğu son nokta kendisine yaraşır olmuş.

“Aykut Kocaman, Şenol Güneş’in dediğini anlamasa da Gökhan Gönül’ün “Trabzon’a ölmeye gidiyoruz” mesajı durumun özetidir. ”

Futbolcu bile taraftara şirin görünmek için yazdığını fark edip öyle demek istemedim diye açıklama yaparken Ercan beyin böyle yorumlaması normaldir. Nasılsa 1996’da Trabzon’u OHAL ilan ettiren Ali Şen’in askeri.

Önümüzdeki günlerde Milliyet ve Vatan gazetelerinde benzer manzaraları çok göreceğiz. Tedbirli ve dikkatli olmalıyız. Daha önemlisi protestolarımızı kolayca delsek de Hürriyet ve Fanatik gazetelerinin yanına Milliyet ve Vatan’ı eklemeliyiz.

Bir Yorum Yazın