90 DAKİKADAN DAHA FAZLASI

2015-2016 Spor Toto Süper Lig Hasan Doğan Sezonu başlamadan Trabzonspor’da başlayan krizler sezonun nasıl geçeceği ile ilgili az çok bir fikir veriyordu bize. Ancak, ilk 4 haftada alınan 3 galibiyet ve bir beraberlik–bu galibiyetlerden birinin de İstanbul’da Beşiktaş’a karşı alınmış olması- sezon öncesi yönetim zafiyeti dolayısıyla yaşanan krizin üzerini az da olsa örttü. Sezonun ilk maçında Özer Hurmacı – Medjani kavgasından sonra Medjani’nin yedeğe çekilmesini saymazsak tabi.

İlk dört haftalık seriden sonra Galatasaray, Osmanlıspor ve Torku Konyaspor mağlubiyetleri ibreyi yeniden başa döndürdü. Takım iyi gitse de kötü gitse de yönetsel yanlışlar oynanan futbolun istikrarını olumsuz etkiliyor. Osmanlıspor maçı sonrası Erkan Zengin’in Mehmet Ekici’ye yumruk atması Trabzonspor’da yönetim zafiyeti noktasında en küçük bir ilerleme dahi kaydedilemediğini gösteriyor. İşin kötü tarafı olayın örtbas edilmeye çalışılması ve olaydan bir hafta sonra medyaya yansımasına rağmen yönetimin olaya el koymaması düşündürücü.

2 sene önce yapılan kongrenin mahkemelik olması, Aralık ayında yapılacak kongrenin yaklaşması, kulüp yönetim kurulu üyelerinin birbiri ardına istifası, Trabzonspor üzerinden Trabzon şehri hakkında yürütülen siyasi polemikler ve tüm bunların üstüne birbiri ardına alınan mağlubiyetler ne kurumsal açıdan ne de sportif anlamda işlerin hiç de iyiye gitmediğinin bir göstergesi.

Böyle bir atmosferde oynanacak bu akşam 20.00’da başlayacak olan Mersin İdmanyurdu maçı. Trabzonspor’un galip gelmesi sadece suları biraz durultacak. Puan kaybı ise başta Şota Arveladze olmak üzere Süleyman Hurma ve İbrahim Hacıosmanoğlu’nun sonu anlamına gelecek. Dolayısıyla bu akşam oynanacak maçın sadece süresi 90 dakika. Maç sonucu ise 90 dakikadan daha fazlasına gebe.

Kağıt üzerinde Trabzonspor’un kadrosunun Mersin İdmanyurdu’ndan çok iyi olduğu açık. Ancak, Şota’nın yanlış kadro seçimi son 3 maçta yaşanan mağlubiyetlere neden olabilir. Zira, bu üç maçta da yenilen gollerin hepsinde Mustafa Yumlu’nun hatası var ve bu maçların tamamında da 90 dakika sahada kaldı. Bu maçta Şota ilk neşteri savunmaya vurmalı. Aksi takdirde ligin zayıf ekibi karşısında bile savunmanın yapacağı hataların faturası yüksek olur.

Umarım bu akşam Galatasaray ve Torku Konyaspor maçlarında olduğu gibi sonuca doğrudan etki eden hakem hatalarıyla karşılaşmayız.

Umarım bu akşam Trabzonspor dik oynar ve alacağı üç puanla camiada suların bir süre de olsa durulmasını sağlar.

Bir Yorum Yazın