TRABZONSPOR FORMASI

 2012-2013 SEZONU TRABZONSPOR FORMALARINI BEĞENDİNİZ Mİ?

Evet, sorum bu? Cevaplarınızı paylaşırsanız altta yorum olarak sevinirim.

Ben naçizane, kendi adıma cevabımı vereyim. Öncelikle net bir şekilde HAYIR, kesinlikle beğenmedim. Ötesinde benim bir kaç yıldır süre gelen ve bu sene iyice had safhaya varmış olan bir sitemim var kulübümüzün formaları ile ilgili. Açıkçası tasarımdaki özensizlik beni üzüyor ve aslında konuya çok hakim de değilim, yıllardır forma biriktiririm ve bir çok formam var dolabımda hatıra olarak sakladığım, çoğu taraftar gibi ama dediğim gibi sade bir taraftar olarak dile getirmek istiyorum düşüncelerimi. Evet  bu formaları beğenmediğimi ve bu formaların Trabzonspor’a yakışmadığını düşündüğümü bilmesini istiyorum insanların ve kulüp yetkililerinin.

Bir kaç senedir tasarım olarak kötü olan ve giderek kötüye giden formalar sanki bu önyargıyı bozmamak adına bu sene iyice kötü olmuş. Gerekirse Nike bu işi yapamıyorsa başka firma ile anlaşılsın diyeceğim, ama tabii ki Nike bu işi yapamıyor değil. Ötesinde bu işin kime verileceği de benim üzerime vazife değil. Ama yapamamışlar işte, bakıyorum isteyince gayet güzel, gayet iyi yapıyor Nike forma tasarımlarını. Mesela; İnter’in şu formasını bir inceleyin.

Bu klasik formayı gördükten sonra, bir de bizim bu sene çıkan 3 formaya bakıyorum. Ne bunda gördüğüm gibi bir aidiyet hissi var, ne de formanın bir albenisi var, üçü de çok zayıf.

Bir kaç haftadır az çok takip ettim taraftarlarımızın genel yorumlarını internetten, twitterdan, forumlardan; bu formaları çok beğenenler de çıkmış. Ama ben, ne internette gördüğüm resimlerinden, ne de hadi bir şans daha vereyim diyerek gittiğim TS Club mağazasında gözlerimle görüp, iyice incelediğim bu formaları hiç beğenmedim. Hem tasarım olarak, hem de kalite olarak çok kötüler tek kelime ile. Çok kötüler biraz abartı bir tabir olarak algılanabilir, o zaman kötüler demeliyim. Ama bir taraftar olarak, ben her sene iki forma alıyorsam bu formaların kötü olmamasını geçtim, HARİKA olmasını isterim ve istemek de hakkım. Ben bu formaları alacaksam, büyük bir heves ve heyecanla almalıyım.

Aidiyet demiştim, o kelimeyi de biraz açayım. Ait olmak, yani bu formayı dünyanın bir ucunda da görsen bu Trabzonspor’un forması diyebilmek. Şu yukarıdaki formayı nerede görürseniz görün bunun İnter forması olduğunu söyleyebilirsiniz. Hele uzaktan yanılsanız bile yanına geldiğinizde yakasında yazılardan vs bunun hangi takım forması olduğunu anlarsınız. Muhtemelen; yaklaşık 30 senedir maç seyrediyorumdur, şu 30 senelik süre içerisinde bu takımın herhangi bir nostalji maçını bulup açsak internette veya televizyonda denk gelsem, ekstra bir kaç forma hariç muhtemelen İnter’in tüm formaları da buna benziyordur ve direkt İnter der takımı tanırım.

Albeni demiştim, onu da açayım. Hani İnter’li olmadığım halde şu formaya bakınca bu formayı almak istiyorum mesela.

Sonuçta forma belki birileri için küçük bir detay olabilir ama bence bu ve bunun gibi detaylar işte seni büyük kulüp yapar, diğerlerinden farklı yapar. İnter tabii ki forması yüzünden büyük değil, ama büyük olduğu için forması özgün. Trabzonspor peki İnter kadar büyük mü? Benim için evet Trabzonspor İnter kadar büyük.(!)

Şimdi şu üç formaya bakıyorum da; Precision, Laser ve Victory formaları var bu sene üretilmiş.

Precision Forma

Victory Forma

Laser Forma

Victory ve Laser zaten Nike’ın standart 2012-2013 sezon forması. Hani alın herhangi bir takımın armasını ve göğüs reklamını koyun, hiç bir özelliği yok, rengi bordo mavi ise o takım formasından hiç bir farkı yok. Şaşalı adları dışında, hiç birinin hiç bir albenisi yok.

Precision belki biraz değişik ve özgün ama bence çok riskli bir model. Zevkler ve renkler tartışılmaz kabul, sonuçta bu formayı hiç beğenmeyen biri olarak ne kadar zevkime güvensem de bu formayı beğenenlere de saygı duyuyorum. Ama bu formayı kim onaylamış cidden merak ediyorum.

Hani riskli demişken, farklı ama herkesin beğenmeyeceği bir model bence. Sonuçta elinizde bir klasik formanız olsa, o zaman Precision bir opsiyon olarak farklı zevklere hitap edecek şekilde 4. forma olarak sunulabilirdi.

Sonuçta tasarım konusunda bir çok farklı fikir olabilir ama formaların tasarımlarından öte; dokunursanız göreceğiniz üzere formaların kaliteleri de bence çok kötü.

Ve hepsinden bağımsız olarak bu formalar konusunda bir merak ettiğim konu da; göğüs reklamını anlarım ama sırt reklamı nedir yahu? Ben sırtımda reklam için para mı alıyorum taraftar olarak sponsordan? Taraftar formasında sırt reklamı kadar kötü bir şey olamaz. Takım istediği yere reklam alsın sahaya çıksın ama ben sokakta gezerken sırtımda isim ve numaradan başka bir şey istemiyorum.

Bu iki konuda ben birilerinin kulüp adına bir şeyler yapacağına, yapması gerektiğine inanıyorum. Bilhassa genç ve dinamik yöneticilerimizden bu heyecanı daha iyi anlamalarını bekliyorum. Eğer ki kulüp gerçekten forma satışına önem veriyorsa bunu yapmalı da, çünkü benim gibi düşünenlerin az olmadığını biliyorum. Hele ki, Trabzon şehri ve Türkiye şartları altında hiç de küçümsenemeyecek fiyatlarla satılırken bu formalar, taraftara biraz daha saygı gösterilmeli, taraftara biraz daha özel olduğu hissetirilmeli.

Bu arada merak eden olursa, gene elim boş çıkmamış olmak için bu sezona ait lacivert antreman tişörtünden aldım mağazadan. Hem antreman tişörtün de reklam da yok, mis gibi sadece Nike ve TS logosu var. Sanırım bu sene bu 3 formadan hiç birini almam. Çok az bir ihtimal Laser forması olabilir ama bu iki haftada gözüm alışmadıysa bundan sonra da alışmaz. Evet, ben belli ki bu sene de 3-4 sene önce aldığım aşağıdaki o meşhur formamı giyeceğim, bilhassa yurtdışı seyahatine filan çıkarsam gene Türk Milli Takım formam ile beraber onu yanıma alacağım, çünkü gerçekten insanların bakınca sıradan bir Nike forması değil de, “aa ne formasıymış bu?” dedikleri bir formadır bu forma.

Ayrıca, bu sitemim sadece bu seneye ait değil, geçen sene de benzer şekilde güzel bir forma çıkmamıştı, başta Energy formasını da ne tasarım ne de kalite olarak, diğer formalarla beraber beğenmemiş ve önceki senenin beyazı ile idare etmiş biri olarak iki senedir sitem ediyorum. Ondan önceki sene çıkan Türk Bayraklı çizgili formayı da severim ama onun da eksikleri vardı ve hiç biri bu dediğim çizgili formasının yerini tutmuyor bence (Kappa’nın o meşhur dar formalarını bir kenara koyarım).  Hani kalitesi filan bu çizgilinin de kötü derseniz, evet belki onun da çok iyi değildi, bilhassa kulüp arması yenilerde çok daha iyi ama; ne kumaşı, ne de kalitesi bugün satılan formalardan kötü değil, hatta bence daha da iyi. Sonuçta içim de ısınmıştı işte; hem her açıdan Trabzonspor formasıyım ben diye bağırıyor o forma, 100 metre ileriden görsem Trabzonspor forması diyebilirim dünyanın her yerinde; hem de ufak detayları güzel, beyaz yakasının arkasında Trabzonspor yazması filan hoş ayrıntılardı…

Evet özetle ben bu sene formaları beğenmedim, geçen sene de beğenmediğim gibi. Trabzonspor seyircisi daha iyisini hakediyor.

3 comments
  1. precision, laser, victory… bizim alman, fransız, japon, çinli vs taraftarımız yok ki. bu formaları kim satın alacak? türkiye’de yaşayan türkçe konuşan insanlar değil mi? peki neden ingilizce? victory yerine zafer yazmak çok mu zor? peki precision yerine hassasiyet? yoksa bu kelimeleri kullansak formalarımızın değeri mi düşerdi? lütfen bunu faşistlik olarak algılamayın, türkçe yerine lazca bir kelime de kullanılabilirdi ancak ingilizcenin yer alması son derece gereksiz olmuş.

    • Kesinlikle katılıyorum. İsimlerin İngilizce olması çok kötü, ama muhtemelen bizden kimse üretici firma olan Nike’a bunu önermemiştir bile. Aslında ürünlerin satıldığı yerin ismi bile “CLUB” iken çok da şaşırmamak lazım.

Bir Yorum Yazın