OLİMPİYATTA FIRTINA

Rüzgârlı bir İstanbul akşamında Olimpiyat stadındaki yaklaşık 40 bin Beşiktaş taraftarı sessizliğe büründü. Çünkü Trabzonspor fırtınası esti.

Geçtiğimiz hafta attığı 5 golle lige iyi bir başlangıç yapan Beşiktaş’ın oyun düzeninin Trabzonspor karşısında tutmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Beşiktaş’ın defans zaafiyetleri vardı ve Trabzonspor bu zaafiyetleri Yusuf ve Erkan gibi hızlı oyuncuları ile değerlendirebilirdi. Nitekim öyle de oldu.

Trabzonspor’un kazanmasında belki de sezona erken başlamasının verdiği fiziksel güç avantajı etkiliydi. Zira Beşiktaş sadece ilk 10 dakika baskılı olabildi. İlk 10 dakikanın ardından Trabzonspor dengeyi kurdu ve ikinci yarı mücadele üstünlüğünü de ele geçirdi.

Gökhan Töre’nin boş kaleye vurmayıp sol ayağına topu çekmesi maçın dönüm noktasıydı. Ve hemen ardından Trabzonspor’un Yusuf Erdoğan’la bulduğu gol “atamayana atarlar” yargısını adeta doğruluyordu.

Quaresma’nın top durmadan oynatılan serbest vuruşun ardından köşeden yapmış olduğu orta-şut karışımı vuruşu Olimpiyat stadında esen rüzgarın da etkisiyle kale direğine çarparak gol oluyordu. Şota’nın nizami olmayan bu gole itirazı sonuç vermiyordu. Maçtan hemen sonra Quaresma’nın kazanılan serbest vuruşu -hakemin düdüğü ısrarla kendisine göstermesine rağmen- hakem dokuz onbeşi adımlarken kullanması ve ardından gördüğü kırmızı kart takdir-i ilahi olarak görülmeli. Aslında maçın ilk yarısında korner direğinin hemen yanında Yusuf Erdoğan’ı biçmesi kırmızı kart olarak cezalandırılması gerekirken sarı kartla ödüllendirilmişti!

Quresma’nın oyundan atılmasının ardından zaten fizik güç olarak yetersiz olan Beşiktaş oyunun iplerini iyice Trabzonspor’a teslim etti. Gelişen Trabzonspor atağında ceza yayından Erkan Zengin’in sert vuruşu Trabzonspor’a galibiyeti getiriyordu.

Trabzonspor’da M’bia her zamanki gibi kusursuz bir futbol ortaya koydu. Cavanda gösterişsiz bir futbolla görevini tam yaptı. Constant Trabzonspor’a geldiğinden beri en doğru futbolunu oynadı. Mücadele etti, top kazandı, topu iyi oyuna soktu. N’doye iyi bir forvet olduğunu gösterdi. Özellikle nispeten daha zayıf rakiplere karşı Cardozo ile birlikte oynarlarsa çok etkili olabilirler. Okay, Beşiktaş ataklarını iyi karşıladı. Yusuf Erdoğan, golünü atmasına rağmen birçok pozisyonda daha etkili olabilirdi. Erkan Zengin ikinci hafta da golünü atarak Trabzonspor’a önemli bir üç puan daha kazandırdı.

Maçın özeti, Trabzonspor iyi mücadele etti ve kazandı.

Şimdi gözler, Akhisar maçında ve yapılacak 2 transferde.

Bir Yorum Yazın