BİR ŞEHRİ TAŞIYAN TAKIM

Güzide şehrimin güzide takımısın dersem darılırsın biliyorum. Çünkü sen de benim gibi biliyorsun o güzide dediğim şehirde seni haketmeyen yüzbinlerce insan olduğunu. Bazıları seni yönetip rant sağladı üstelik.

Güzide diyemedim şehrime; sırf senden dolayı mı? Hayır ama en çok senden dolayı.Yıllardır biriktirdin sırtında tüm ismini duyurma çabasında olanları. Şirketleri öleni, iflas edeni, yeni şirket kuranı ve futbolculara komisyon olarak araba satanı. Bu kadar yetersiz işte o adamlar, bu kadar senden çıkarcı. Hep sana köstek oluyorlar destek olacakları yerde. Biliyorlar çünkü sen iyi olursan onlar hayallerinde bile göremez o koltukları. Hep çıkarcı kaynıyor o senin sayende özlemini dindirmek için bekler görünen şehir.

Hani geçen hafta Fenerbahçe’ye yenildin ya eski asbaşkanın Trabzonspor yönetiminin arkasında oturmak yerine Fenerbahçe başkanının arkasında oturdu. Sen soramazsın haliyle, senin işin senden nemalanmaya çalışsa da gelen herkese kucak açmak, ama ben sorabilirim değil mi? Hayırdır Hayrettin işten çıkaracağın kişiler için Trabzonspor’u artık kullanamadığını gören Aziz Yıldırım sana şirketlerini mi açtı kovacağın insanlar için?

Sen de biliyorsun Trabzonspor’um; arkanda parçalanmış bir taraftar var. Herkesin kendi çıkarı için mantığı ve aklıyla oynadığı küçük küçük taraftar grupları. Biri bağırınca diğeri bağırmıyor, bir kısmı da bağıran taraftara bedava bilet verilmiyor ortalık çekirdekçilere kaldı diye ağlıyor. İşte o taraftarın ardından biraz arka sıralara bakarsan benim gibileri görebilirsin.  Kalbi heyecana dayanamadığı için maçını bile takip etmeyen insanların arasındayım hemen. Şampiyonluğa oynarken de orta sıra mücadelesi verirken de.

Ben yalnız değilim, yanımda yüzbinlerce aynı şekilde heyecan duyan taraftarın var. İnan onlara, biz seni yarı yolda bırakmayız. Hep buradayız, yanında…

Köyümün toprak yollarında yol kenarından akan yağmur suyu gibi küçük bir havzaya dar gelip taşıyoruz, sen üzülme diye, çünkü seni gerçekten seviyoruz. Sen şampiyon olduğun için değil, kupaları aldığın için değil, olmayan galerimizden her futbolcuya araç sattığımız için değil, olmayan işyerinden işçilerimizi kovup tazminat vermemek için sana postaladığımız için değil, olmayan bakan koltuklarımıza oturttuğun için değil…. Biz seni böyle seviyoruz. Sen yeter ki bu sevgiye bir karşılık ver ve onurlu mücadelene devam et…

Gerçek taraftarın için….

 

Bu yazıyı 2011 Şubat ayının ilk haftasında bir interaktif sözlükte yazmıştım.  Yukarıda bahsedilen taraftar grupları arası anlaşmazlık ise dün gece bir kere daha ortaya çıktı. Daha 18 yaşındaki bir çocuğu buldu Trabzon tribünlerindeki holiganizm.  Genelde sevmeyiz Türk halkı olarak kendimizi eleştirmeyi ve yenilemeyi. Ancak bugün Trabzonspor tribünleri için bir milat olmalı. Diğer takım taraftarlarına yıllarca tepki koyulmuştur tribünlerden , dünyanın her yerinde böyledir yanlış olsa da. Aynı sevda için yanan birini bıçaklamak nedir? Trabzonspor adıyla aynı yerde bıçaklama lafının geçmesi bile üzücüyken  hangi neden bir renktaşı bıçaklamayı açıklayabilir ki?

 

Trabzonspor tribünleri hakkında çok rahatça söylenebilecek bir şey var. Artık Trabzon’daki Trabzonspor taraftarının eşiti çıkarcı,

Kocaeli İsmetpaşa Stadı

holigan ve beleşçidir. Maalesef arada her genellemede olduğu gibi istisnalar vardır ve adları üstünde istisnalardır.  Trabzonspor taraftarı olup farklı sebeplerle farklı şehirlerde yaşayan veya farklı şehirlerde doğup Trabzonsporlu olanlar ile Trabzon’daki taraftar kitlesi arasında kalite bakımından büyük bir uçurum mevcut. En büyük sebebi işsizlik ve artan miliyetçilik gibi kompleks şeyler de değil. Sebebi tribünde yer alan gruplar, çıkar peşindeki tribün başkanları…

Hüseyin Avni Aker  tribünlerinde gördüğümüz son güzel şey bir evlilik teklifi. Onun tarihini bile hatırlamak zor. Bu süreçte Kasımpaşa ile Kocaeli ilinde oynanan maçta stada asılan bize her yer Trabzon pankartı ve Karadeniz  Ereğli Trabzonspor Taraftarlar Derneği’nin Ankara’daki Gençlerbirliği maçı için hazırladıkları pankart Trabzonspor taraftarının  ne kadar hayalgücü ve anlatımı yüksek bir grup olduğunu haykırıyordu.İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanan maçlar da centilmenliğin görüldüğü, coşkunun ekran başında dahi hissedildiği maçlardı.

Merak ettiğim nokta şu aslında; ne kadar süre bekleyeceğiz Hüseyin Avni Aker  tribünlerinde güzel bir şeyler görmek için?

Karadeniz Ereğli Trabzonspor Taraftarlar Derneği

One comment

Bir Yorum Yazın