KAZIM BENİM ABİM

Aramızdan ayrılalı 7 sene geçen güzel insan. Kazım abim.

Sene 2009 , 29 Haziran. Ablam aradı , abimin hasta olduğunu, testis kanseri teşhisi konduğunu söyledi. Dünya yıkıldı başıma bir anda, omuzlarım düştü, işte o gün anladım hayatın acılarla dolu olduğunu. Aradan biraz daha zaman geçti, kanserin karaciğerine kadar yayıldığını öğrendik. Kemoterapi seansları başladı, abimin saçlarını ellerimle kazıdım, dışım gülüyor içim kan ağlıyordu. Her gün yeni bir yan etki ile karşılaşıyorduk. Ve sürekli kaynak araştırıyordum nedir bu testis kanseri , kemoterapi yan etkileri ve etkileri nelerdir diye.

Abimin tedavisinin 2. kürüne başlarken bir balıkçıda Kazım’dan İşte Gidiyorum‘u çalmaya başladı. Gözlerimden yaşlar döküle döküle , hıçkıra hıçkıra dinledim şarkıyı, hani derler ya ateş düştüğü yeri yakar diye , yanıyordum, ateş düşmüştü içime ve Kazım’ın şarkısı harlıyordu ateşi. Eve dönünce Kazım’ın hastalığını araştırmak geldi aklıma, Aklımda akciğer kanseri olduğu kalmıştı, sonra testis kanseri olduğunu, akciğerinde başladığını anlattığı bir röportaj metnine rastladım. Kazım ateşi eve gelince de harlamıştı. Abim ve Kazım, ikisi de aynı hastalığa yakalanmışlardı.
Ve  Kazım’ı yitirmiştik. Peki ya abim ?

Aradan biraz zaman geçti, abimden iyi haberler almaya başladık, Kazım abi hiç güzel haberler alamamıştı hastalığıyle ilgili. Şükürler olsun abimin tedavisi sonuç verdi ve geçirdiği ikinci ameliyat ile kanserden kurtuldu. Sağlığı yerinde olarak 2 yılı geçirdik şükürler olsun.

Kazım ve abim. İkisi de sol görüşlü, ikisi de Trabzonlu değil ama Trabzonsporlu, ikisi de aynı hastalığa yakalandı. İşte bu yüzden Kazım, sen de benim abimsin. İşte bu yüzden sen aklıma geldikçe abim geliyor aklıma, sen aklıma geldikçe yutkunamıyorum.

7 yıl geçti Kazım abi , 7 koca yıl.  Seni kaybettiğimizde doğan çocuklar 1. sınıfı bitirdi. Ama bil ki biz seni unutmadık. Hala şarkılarını dinliyoruz, hala söylediklerini söylüyoruz. hala seni namus gibi yüreğimizde, bayrak gibi ellerimizde taşıyoruz. Ve senin aramızda bulunmuş olmandan gurur duyuyoruz. toprağın bol, mekanın cennet olsun.

 

 

Bir Yorum Yazın