ÇIKIŞ MAÇI OLSUN

2014-2015 sezonunun 5. Haftasında Kardemir Karabükspor’a deplasmanda 3-0 mağlup olarak 4 puanda kalan ve ligde o haftayı da galibiyet alamadan geçen Trabzonspor’un hocası Vahid Halilodzic maçtan sonra uzun süre kulübede oturmuş ve ardından tribünlere giderek “Grand Pardon” diyerek özür dilemişti.

Geçtiğimiz hafta ligde galibiyeti olmayan Mersin İdman Yurdu’na 3-2 kaybeden ve 4 haftadır üstüste yenilgi alan Trabzonspor’un hocası Şota’nın açıklamalarını izlerken birden geçtiğimiz yıl Vahid hocanın bu davranışı hafızamda canlandı.

Anlamsız kadro dizilişi, oyunu okumaması, oyuna geç kalmış müdahaleleri, takımda disiplini sağlayamaması gibi hocalık görevinin zayıflıklarını bir kenara bırakıp kolay yolu seçen Şota, geçtiğimiz yılın en iyileri olan kaptan Onur ve maestro Mehmet Ekici’yi taraftarın önüne attı. Yenilginin bahanesi hazırdı Şota’ya göre: O gün takımda olmayan Onur ve Mehmet Ekici. Bir tarafta taraftara giderek, oynanan futboldan dolayı özür dileyen Vahid hoca varken diğer tarafta ise maalesef yenilgiyi oynamayan Onur ve Mehmet Ekici’ye yıkan Şota.

Trabzonspor kulüp tarihinin en zengin oyuncu kadrosuna sahip bu yıl. Ancak, bu zengin kadroda bile mağlubiyetin nedeni sakatlıkları nedeniyle kadroda yer almayan futbolculara bağlanabiliyor. Futbolcuları suçlamak sadece acı gerçekleri kapatmaya yol açıyor takımda. Kanatları çalışmayan, sol beki ve stoperleri aksayan bir takım. Forvet hattı oldukça yetersiz. Onur’un alternatifi olarak kaleye alınan Esteban ise maalesef Uğurcan’ın alternatifi olabilecek yeterlikte. Sakat ve cezalı oyuncuların yokluğunu en az hissetmesi gereken kulüp Trabzonspor iken durum hiç de öyle değil maalesef.

Mesela şu sol bek için Şota neden alternatif oyunculara yönelmiyor? Ya da neden sistemi değiştirmiyor? Bunları mutlaka sorgulamak gerekiyor. Sol bekte denenen Constant verimsiz,  Alper yetersiz, sağ kanat oyuncusu Cavanda solda etkisiz. Sol beke acil önlem gelmeli. Stoperde ise Medjani-Douglas ikilisini denemek şart. Ayrıca, 4-2-3-1 sistemiyle oynanan futbol haftalardır aksıyor, yürümüyor ve yürümesi de mümkün görünmüyor.

Ligin 9. Haftasında Trabzonspor ligde henüz galibiyeti bulunmayan Sivasspor ile karşılaşacak. Geçtiğimiz hafta Mersin İdmanyurdu ilk galibiyetini Trabzonspor karşısında almıştı. Bakalım bu hafta aynı senaryo Sivasspor maçı için de tekrar edecek mi? Zira, Onur ve Mehmet Ekici yine kadroda yok. Şota için olası bir mağlubiyetin nedeni de belli olur!

Her şeye rağmen bu akşam dik oynayan bir Trabzonspor’un sahada olmasını umut ediyorum. Kenarda takımın başında sahaya çıkacak Şota ve sahada olacak futbolcular umarım o formanın hakkını verirler.

Bir Yorum Yazın