23.05.1976

“Hava kapalı, sıcaklık 24 derece. Alsancak Stadı zemini futbola elverişli. Stad tıklım tıklım dolu. Boş yer yok. Trabzonspor’u tur atarken tüm İzmir seyircisi ve Trabzon’dan gelen iki bini aşkın taraftar candan alkışladı… 23. dakikada Sebahattin ile çarpışan Trabzonsporlu Necati kısa süren bir sakatlık geçirdi. 66. dakikada Ertuğrul Dilek, Trabzonspor kaptanı Cemil’e  sarı kart gösterdi… Karşılaşma boyunca Göztepe 14 faul, 4 korner atışı, Trabzonspor ise 9 faul, 3 korner atışı kullandı. Maçı 19276 biletli seyirci 480890 lira ödeyerek izledi” Milliyet, 24 Mayıs 1976.

 

“İzmir’de Alsancak Stadı’nda oynanan ve 0-0 sonuçlanan tarihî lig maçı. 

Elbette birçok maç için “tarihî” tabiri kullanılabilir ve belki şu son elli senede yüzlerce maç için “tarihi bir maçtı” denilebilir ama bu maç gerçek anlamda Türk futbolundaki dönüm noktalarından biridir herhalde. 

O sezon ligin 29. haftasında, yani sondan ikinci haftasında lider Trabzonspor ikinci sıradaki rakibinin dört puan önünde İzmir deplasmanına gidiyor ve kümede kalma mücadelesi veren Göztepe ile karşılaşıyordu. Alacağı bir puan şampiyonluk için yeterliydi bu maçta. Yani bir şampiyonluk maçıydı.

Milliyet arşivden okuduğum kadarı ile Göztepe’nin kümede kalmak için varını yoğunu ortaya koyduğu ve bilhassa son yarım saat Trabzonspor kalesini ablukaya aldığı ama Trabzonspor defansının ve kaleci Şenol Güneş’in geçit vermediği bir maçmış. Bu maçın bitiş düdüğü ile beraber, ardından gelen sezonlarda uzunca bir süre, lig şampiyonluğuna ambargo koyacak bordo mavili takımının genç oyuncuları ligin bitmesine bir hafta kala tarihteki ilk 1. lig şampiyonluklarını kutlarken, az sayıda coşkulu seyircisinin önünde İzmir Alsancak Stadı’nda aynı zamanda Türkiye’de bir Anadolu takımı ilk kez İstanbul’un üç büyüğü olarak lanse edilen takımların önünde ligi birinci bitirmenin sevinciyle şampiyonluk turunu atıyordu. 

Evet, Türk futbolunda gerçek anlamda bir devrim yaşanıyor ve Türkiye 1. ligi şampiyonluğu İstanbul dışına çıkıyordu. Daha önceki senelerde Eskişehirspor ve İzmir temsilcileri Altay ve Göztepe bu şampiyonluğa çok yaklaşmış ama son anda kaybetmişlerdi.

Bu arada liderin İzmir deplasmanında olduğu o hafta, ikinci Galatasaray kendi sahasında Giresunspor’a farklı bir şekilde maçı 3-1 kaybediyor ve ikinciliğe Fenerbahçe yükseliyordu. Ertesi hafta ligin son maçında ise Trabzonspor takımı kendi saha ve seyircisi önünde, Beşiktaş maçı sonrasında törenle şampiyonluk kupasını alıyordu (ki bu maçtan aldığı beraberlikle Beşiktaş kümede kalmayı garantiliyor). Bu maçta liderden 1 puan alan rakip takım Göztepe ise son maçında Galatasaray ile karşılaşıyor ve İstanbul’da 2-0 kazanmasına rağmen bir alt kümeye düşüyordu.
(bkz: 30 mayıs 1976 trabzonspor beşiktaş maçı)
(bkz: 30 mayıs 1976 galatasaray göztepe maçı)

17.01.2013 13:07 ~ 14:51

agrali miles ”

* “Gün Karadenizliler’in Günü” manşeti, aynı gün Ali Sami Yen’de Beykoz’u 4-0 ile geçen Samsunspor’un birinci lige çıkışı vesilesiyle atılmıştır. 
 

 Trabzonspor 1975-1976

Bir Yorum Yazın