1461’in Çilesi

Türk teknik direktörlerinin en büyük defosu kendilerini geliştirmemeleri veya bu yönde bir çabalarının olmamasıdır bence. En iyisinden, en vasatına gözünüzün önüne yaptırdıkları veya onayladıkları onlarca fiyasko transferi getirin. Şenol Güneş –Brozek Biraderler vs, Denizli; Tabata- Ferrari vs. Fatih Terim :Felipe –Carrusca ve şimdilerde maliyet verimlilik oranlarına göre Dany, Riera, Amrabat vs… Bu konuda Ersun Yenal gibi birkaç istisna hoca varsa da bu rakam denizde damla gibi kalıyor.

Bu acıklı tablonun en canlı örneklerinden birini bugün itibariyle 1461 Trabzon’da izliyoruz. Sadri Şener ve yönetimini bir çok konuda eleştirebiliriz, yalnız onun döneminde kulüp, kesinlikle tarihinin en vizyonlu adamlarıyla çalıştı. Yeterlilikleri tabii ki tartışılır ama Mvv Maastricht’i Avrupa’da, 1461’i de Türkiye’de pilot takımlar olarak kullanmak gerçekten harika fikirlerdi…Bu harika projeden 5 oyuncu Trabzonspor’a, 2 oyuncu da Rizespor’a gitti. Başka bir deyişle Ptt 1. Ligdeki ilk senesinde 11 oyuncusundan 7’sini süper lige göndermeyi başardı 1461…

Geçtiğimiz yıl altyapıdaki bütün kategorilerde zirvede olmamız ve takımdan bu kadar oyuncunun (Abdullah, Emrullah ve Ofeodu ile beraber 10 oyuncu) ve projenin mimarlarından MRA’nın aynı anda ayrılması, 1461 için inanılmaz bir fırsattı aslında. Bu fırsata bir de kulübün içinde maddi bunalımı ekleyin. Sezon başlamadan önce bütün bunları alt alta yazıp mecburen de olsa 1461’in altyapıdan besleneceğini umut etmiştim. Bu gençler için 18 yaşında PTT 1.lig seviyesinde oynamak eşsiz bir tecrübe olacaktı ancak maalesef 1461 bu ülke futbolunun kanını emen gelenekçi bir zihniyete teslim edildi…

1461’in teslim edildiği Kadir Özcan ilk iş olarak ne kadar eski öğrencisi varsa takıma doldurdu. Hani Kadir Özcan’ın bu takıma ne verebileceği tartışılacakken 25 yaşını aşmış, Ptt 1.ligde ömür tüketmiş, hiçbir özel yeteneği olmayan oyuncuları bu takıma yığmakla ne hedeflendi gerçekten anlamak mümkün değil. Zaten hocanın kendisi bile yaptığı transferlerden memnun değil ki Taha, Oktay, Yakubu gibi oyuncular kısıtlı süreler alıyor.

Ufuk Sonay, Oğuzhan Acar, Alihan Tuncer gibi gençlerin ve altyapıda bu gençleri şampiyon yaptıktan sonra kovulan hocaların günahı nedir gerçekten bilmiyorum… Bildiğim şey 1461’in şu an kümede kalmak için oynayan ve puan mücadelesi yapan bir takım görünümünde olduğundan ibaret. Hoca maç sonu açıklamalarında”gidenler büyük kayıp oldu” deyip duruyor ama kimse ona işinin puan almak değil, gidenlerin yerlerini dolduracak oyuncular yetiştirmek olduğunu söyleyemiyor.

1461 sadece futbol kalitesi bakımından değil, mental olarak da tükeniyor. Oyuncular öne geçince tuhaf bir şekilde zaman geçirmeye oynuyor. Hoca sürekli rakiplerle ve hakemle kavga halinde. Oysa bu takımın kaybedeceği hiç ama hiçbir şey yok ki! Yani bu takım A takıma oyuncu yetiştiremedikten sonra 27 yaşındaki Ganalı Yakubu’yla 3 sene üst üste Ptt 1.ligde şampiyon olsa ne olur? Pilot takım Trabzonspor’un hayalindeki değerleri temsil etmeli, ülkeyi esir almış iğrenç futbol geleneğini değil. Pilot takım sempati kazandırmalı, nefret değil… O takımda genç çocuklar öncelikle centilmence terlerinin son dakikasına kadar mücadele etmeyi ve rakibe azami saygıyı göstermeyi öğrenmeli.
1461 Trabzon, Trabzonspor’un verimli altyapısını değerlendirmek ve sadece futbolcu değil, aynı zamanda yeni teknik direktörler kazanmak için mükemmel bir projeyken bugün yerlerde sürünüyor. Takımda umut vaat eden oyuncular hala aynı ve saha sonuçlarını başarı sayan insanlar bu takımı yönetiyor bugün itibariyle. Tekrar altını kalınca çizelim; bu takım küme düşse, ya da şampiyon olsa, oyuncu yetiştiremedikten sonra ne değişecek?

Zokora Fildişi Sahilleri’nde çok saygı gören bir oyuncu. Bu adamdan faydalanıp Fildişi Milli takımının alt yaş kategorilerindeki oyuncu getirebilirdik. Aynı örneği bir çok futbolcu (Yattara –Song- Sylva- Vugrinec) üzerinden verebiliriz. Oysa biz Kadir Özcan’ın eski oyuncusu 27 yaşındaki Yakubu’yu transfer ettik. Şimdi 27 yaşındaki Yakubu’nun pişip A takıma çıkmasını umut edeceğiz yani(!) Yazılı bir kural olmasını gerek yok ama bu takımın yaş ortalaması en fazla 20 olmalı. Psv Eindhoven 22 yaş ortalaması olan bir takım kurup Hollanda’da mücadele etmekten korkmuyor ama biz pilot takımımızda dahi gençlere şans vermekten aciziz.

Özetle 1461 Trabzon projesinin nasıl yürütülmesi gerektiğiyle ilgili onlarca fikir üretilebilir, nasıl yürütülmemesi gerektiği içinse bugün yapılan işlere bakmak yeterli. 1461 dilerim kısa zamanda tekrar akil adamların eline geçer, bu şekilde bırakın üretmeyi kendini tüketmezse iyidir…

2 comments
  1. A takımı tabiri caizse 1461leştirmekle görevlendiren MRA bunu Yusufta bile yapmaya çekinirken; sadece gençler için kurulan proje takımı 1461’in içler acısı durumunu net özetleyen bir yazı olmuş.Elinize sağlık

  2. Aynı fikirdeyim bu takımın yaş ortalaması 20 olmalı bu yaşta kendini göstermeyen vasat futbolcu olarak kalır

Bir Yorum Yazın