YİRMİ SEKİZ YIL ÖNCE BUGÜN…!

Takvim yaprakları 14 eylül 1983’ü gösterirken Türkiye ertesi gün bambaşka bir sabaha uyanacağını henüz bilmiyordu. Bunu bilen sadece küçük, şirin ve inatçı bir şehir olan Trabzon’du. O güne kadar içerisinde olmazlar oldurulan, devrimlere imza atılan Hüseyin Avni Aker stadı, bir destana daha şahit olmak üzereydi. Uefa kupası birinci turunda Trabzonspor’un o günün akşamındaki rakibi İtalyan devi İnter’di.  Trabzonspor sahaya Şenol, Turgay, Necati,  Kemal, Osman, K. Hasan, Güngör, Tuncay, Dobi Hasan, Levent, İskender on biri ile çıkarken;  İnter Zenga, Bergomi, Collavati, Dini, Bareti, Pasinata, Coeck, Sabato, Altobelli, Müller, Marini on biri ile sahadaki yerini aldı. Dakikalar dakikaları kovalarken İnter’in golü bir türlü gelmiyor, gelmeyen golle birlikte artan sıkıntılar su yüzüne çıkıyordu. 88. dakikaya kadar skorbord değişmedi. Fakat 88. dakikada Tuncay Soyak uzaklardan futbol deyimi ile tam doksan diye tabir ettiğimiz noktaya topu gönderdiğinde artık dönüşü olmayan bir yola girilmişti. Skorbordda artık Trabzonspor: 1, İnter: 0 yazıyordu. Trabzonspor destanlarına bir yenisi daha eklemişti.

İkinci maç İnter cezalı olduğu için başka bir şehirde yapılmış, Trabzonspor’un bugünkü Teknik direktörü Şenol Güneş’in kaşı yarılmış, Trabzonspor biri penaltıdan olmak üzere yediği iki golle Uefa kupasından elenmişti. İkinci maçtan bahsederken görülen geçmiş zaman kipini kullanmama bakmayın, zira bırakın beni, büyüklerim dahi o maçı sadece radyodan dinledikleri kadar ile anlatıyorlar. Çünkü garip bir şekilde İtalya’dan televizyon yayını yapılmamış. Bugün ise her şey daha başka olacak. Yirmi sekiz yıl önce yendiğimiz o güçlü takım yok artık. Artı olarak eleminasyon sistemi ile işlemeyen bir Şampiyonlar Ligi var. Trabzonspor’un Milano’dan alabileceği puan ya da puanlar gruptan çıkmak adına Trabzonspor’a çok büyük bir avantaj sağlayabilir. Zor olduğunu biliyorum fakat imkansız değil. Umarım yirmi sekiz yıl önce kazandığı başarıyı tekrarlayabilir Trabzonspor. Bugün için o bir sıfırlık skor, o gün ifade etmediği kadar daha fazla şey ifade edecek bize.

Maça gelecek olursak…

Bildiğimiz üzre Burak ve Adrian cezalı oldukları için bu maçta sahadaki yerlerini alamayacaklar. Bu, kadro derinliği açısından Trabzonspor’a sıkıntı yaratacak olsa da takım  sahaya on bir kişi çıkacağı için hiçbir zaman bir mazeret olmamalı. Süper Lig’e kötü bir başlangıç yapan Trabzonsporumuz İnter’e karşı gerekli motivasyonu sağlarsa puan veya puanlarla dönebilir.  Şenol Güneş’in Manisa maçında çok eleştirilen savunmaya neşter atıp Glowacki ve Cech’i ilk on bir başlatacağını düşünüyorum. Ortanın ortasında yine Colman ve Zokora ikilisi ile başlayacağını düşündüğüm Trabzonspor’da belki de maçın belirleyici aktörü Colman olacak. Colman ne kadar isabetli ve hırslı olursa Trabzonspor’un şansının o kadar artacağını düşünüyorum. Geçen sene de sık sık top kaybeden ancak Selçuk’un açıklarını kapaması nedeniyle göze batmayan Colman, Süper Lig’e tatminkâr bir isabetli pas yüzdesi ile başlamamasına rağmen zaman zaman attığı öldürücü pasları ve oyun içerisindeki hırsı ile takdirimi kazanmıştı. Ancak İnter’ karşı da aynı top kayıplarını yaparsa İnter bunu affetmeyecektir. İleride Henrique ve Halil  ile başlayacağını düşünüyorum Trabzonspor’un. Fakat Halil’i orta sahanın direncini artırmak için kullanmak bana daha mantıklıymış gibi geliyor.  Bu arada Şenol Güneş’in de aldığı ceza dolayısıyla kulübede olamayacağını kayıtlara geçirmek lazım.

İnter’de de Motta ve Forlan yok. Motta sakatlığı nedeniyle, Forlan ise A. Madrid ile oynadığı Avrupa maçları dolayısıyla forma giyemeyecek. İnter özellikle Forlan’ı arayacakmış gibi duruyor. Özellikle bencilliği nedeniyle sözleşmesine asisst başına para konan Zarete’nin bu maçta oynayacak olması büyük bir ihtimal olduğundan, Trabzonspor’un bu avantajı iyi kullanması gerekiyor. Teknik direktör  Gasperini ile İnter yönetiminin sürtüşmesi de İnter’in kaosa sürüklenmesine neden olan bir başka problem. Bilindiği gibi İnter’de İtalya Ligi’ne kötü bir başlangıç yaparak rakibi Palermo ya 4-3 mağlup olmuştu.

Maçın sonucunda yirmi sekiz yıl önceki skorbordu görmek ve tarihin tekerrürden ibaret olma durumuna bir kez daha şahit olmak dileği ile. Başarılar Trabzonsporum.

mustafa.bntyk@dikoyna.com

Bir Yorum Yazın