GARRINCHA: PELE’Yİ PELE YAPAN ADAM!

Futbol bloglarında, sitelerinde kendime bir kullanıcı adı seçerken pek zorlanmadım aslında… Zaten futbolla az çok ilgileniyorsanız böyle platformlar için kendinize üye adı ararken geçmişte futbolculuk yapmış ama oynadığı döneme damga vurmuş insanları seçmeye özen gösterirsiniz. Ya gerçek adını ya da varsa lakabını kullanmak istersiniz. Tıpkı benim yaptığım gibi.

Asıl adı Manuel Francisco Dos Santos olan Garrincha’yı size anlatmaya çalışmak bile beni heyecanlandırıyor. Böyle bir futbol ilahını doğru kelimeler ile anlatmaya çalışmak, yazdığım her cümleyi 2–3 defa okuyup acaba yanlış ya da eksik yazmış mıyım şeklinde kendi kendime sorular sorarak bir kritik hazırladım.

Takvimler 1933’ü gösterirken Ekim ayının 28. günü dünyaya bir futbol ilahı geliyor. Tabii o zamanlar hiç kimse bunu bilmiyor. Çocukluk yıllarında futbola çok ilgi duyan birisi değildir. Futbolu sadece zevk için oynayan, şimdilerde futbol oynayan futbolculara pek doğru örnek olarak görünecek karakteri olmayan birisidir Garrincha. Futbol dışında seks yapmayı, çizgi film izlemeyi, bize çocukça gelen her şeyi yapmayı hobi olarak gören bir futbolcu örneğidir. Yetim bir çocuğun isyanıdır Garrincha.*

Ama sahaya çıktığında ise, yeryüzünün gelmiş geçmiş en iyi sağ kanat oyuncularından birisi olduğunu tüm dünyaya kanıtlayan birisidir. Doğasında kaybetmek ve başarısızlık yoktur. Sadece futbolu zevk için oynayan birisi için kaybetmeyi sevmemesi ise dışarıdan bakınca çok garip geliyor. Mesela ben hep “bu adam bu işi zevk için yapıyorsa neden başka takımlarda maceraya atılmamış” sorularını soruyorum. Araştırıyorum ama pek somut bilgi bulamıyorum.

Yeteneği ile zekâsını bir arada kullansa belki şu an dünya Pele’den çok onu konuşuyor olurdu. Ama o garip biriydi. Futbola başladığı Botafogo takımında aralıksız 12 sene oynadı. Ondan sonra değiştirdiği takımlarda maç oynamadı diyecek kadar az oynadı. Bu konuda istatistikî bilgi verecek olursam Botafogo’da 582 maç, diğer takımlarda ise toplam 36 maç oynamıştır. Oynadığı diğer takımlar: Corinthias, Portuguesa Santista, Junior, Flamengo ve Olaria.

Brezilya milli takım formasını toplamda 50 defa giymiştir. Futbola Pele’nin damgasını vurduğu dönemlerde Garrincha da damgasını vurmuştur. Birlikte oynadıkları maçlarda tek bir mağlubiyet almışlardır.

Garrincha futbolda belli bir taktiğin ve düzenin olduğuna inanmayan ve her şeyin sahaya çıktıktan sonra başlayıp biteceğine inanan tuhaf birisidir. Onu tanımaya çalışmak profesyonellikten uzaklaşmakla başlıyor. Çünkü asla çok iyi bir profesyonel olamamıştır.

Sahada oldukça bencil davranan ve kendindeki pas verme gereği, hissetmedikçe pas vermeyen, topla ilerlerken karşısına gelen rakibi bir defa geçtikten sonra tekrar ve tekrar geçmeyi seven ve karşısına gelen rakip sayısına aldırış etmeden sağ kanadı koridor gibi kullanmaktan vazgeçmeyen bencil adam. Şimdilerde hiçbir futbolsever böyle bir adamı izlemek istemezdi belki. Ama şahsım adına konuşmak gerekirse hep Garrincha gibi adamları izlemeyi sevmişimdir.

Brezilya’da birçok otorite onun Pele’den daha iyi olduğu söylemektedir. Brezilyalı halkın belli bir kesimi de Garrincha’yı Pele’den üstün görmektedir. Ama dünyada kabul görmüş bir gerçek var.

“Pele’yi Pele yapan Garrincha’dır.”

Özel hayatına değinmemek için kendimi çok fazla zorladığımdan ötürü özür diliyorum. Düzensiz özel hayatını yazmak yerine “düzenli-düzensiz” futbolunu anlatmaya çalıştım.

Umarım yeterli derecede Garrincha’yı anlatabilmişimdir.

Sevgiler,

Garrincha
bir garip futbol aşığı 

*: Ünlü futbolcu küçük yaşta babasını kaybetmiştir.

Bir Yorum Yazın