FENERLİLERİ ANLAMAK

Bir Trabzonlu olarak  zorunlu hissettiğim bir durum sanırım bu. Kabul etmek gerekiyor bir yerde.  Farkımız yok onca gürültü patırtı arkasında.

Trabzonspor taraftarı adalet istiyormuş; peh. Dikoyna’dan büyük kısım, Joganita, Vira’dan  bir kısım ve BMN’den bir kısım.  Adalet isteyen bu kadar.

Fenerlilere kızdık yıllarca  Aziz Yıldırım’ı savundukları için. Türkiye sınırlarında sonuna kadar haklılar. Aziz Yıldırım yol yapmadı belki ama spor tesisi yaptı, bütün branşlarda  güçlü maddi yapılarla  en azından Türkiye içinde iddialı olan bir Fenerbahçe yarattı.  Bazı spor dallarında Avrupa’nın en iyilerinden olan Fenerbahçe branşları da  ekstrası. Ne olmuş yani adam bunlara şike kattıysa, kendi egosu uğruna kulübü  lekelediyse.  Adam lekeliyor ama çalışıyor.

Trabzon şehri büyük bir sınavdan büyük bir  “sıfır” ile ayrıldı.  Yıllarca kızdığımız Fenerliler gibi  yiyor ama çalışıyor dedik. Her türlü yolsuzluk ve hırsızlık haberine “yol yaptılar” dedik, yetmedi İstanbul’da muhalefet partisinin  belediye başkan adayını yuhaladık.  Neden; çünkü yiyor ama çalışıyordu  birileri.  O yediği tescillilerden biri de Oflu bakanımızdı. Hani şu Galatasaraylı olup da Trabzon’dan aday gösterilince Trabzonsporlu olan, Reza Zarrab’ı kulübe musallat edip kulübün de adını lekeleyen kişi. Onun için de  posterler astık Trabzon’da; ikinci Mimar Sinan diye.

Bu yıl  30 mart günü yağan karla  fındıkta don oldu ve fındıkla geçinen  kesimin büyük bir kısmı  ekonomik krizle boğuşacak bu yaz ve gelecek yıl. Hayvancılık sektöründeki eleştirileri  krediler arttı savunmasıyla geçiştiren ama nedense maliyet- kazanç hesabındaki   açığın kredi ile arttığını  göremeyen insanlarımız bu yıl alternatif geçim kaynaklarının kendilerine sunulmamasını gayet güzel sözlerle ifade edeceklerdir.

Neden bu kadar siyasete girdiğim konusunda ufak bir son not  yazmalıyım galiba. Trabzon insanı yıllarca  göçe ve   göç etmediği taktirde alternatifsiz  bırakıldığı bir ekonomik yapıya mahkum edildi.  Önlerinde yatırım olarak ileride özelleştirme hayali ile yapılan hastaneler ve   maliyeti  düşük kalitesiz  duble yollar vardı. Ve bu yatırımlar  Trabzon insanı için yüzde 60 oy oranı ediyordu.  Birileri Türkiye’yi dünyada alay konusu ediyordu ama önemli değildi,  birileri yiyordu-paraları sıfırlıyordu- karaparacıların önüne yatıyordu ama önemli değildi.  Çünkü  yol yapıyorlardı.

Aziz Yıldırım ile  Ak Parti hükümeti karşılaştırıldığında aslında Aziz Yıldırım çok masum kalıyor. Trabzon insanı gidip  Ak Parti’ye yüzde 60 oy veriyorsa bir Fenerbahçeli de rahatlıkla Aziz Yıldırım’ı savunabilir.

Bugüne kadar Aziz Yıldırım’ı savunduğu için hakaret ettiğim tüm Fenerbahçelilerden özür diliyorum.  Çünkü  kupa  coşkusunuursağında kalan bir şehrin insanları  o kupayı esir alan, şehrine inşaat sektörü hariç kazık çakmamış bir  iktidarı bu kadar destekleyebilirken Fenerbahçelileri eleştirebilmek bizim ne haddimize.

 

Bir Yorum Yazın