DEVLET CİDDİYETİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin devlet arması yoktur. Her ülkenin bayrağının yanında bir de arması vardır. Genelde silahlı, yırtıcı hayvanlı, gösterişli, devletinin felsefesini özetleyen imgelerden oluşur.

 

Birkaç örnek verelim:

ABD Devlet Arması

Çek Cumhuriyeti Devlet Arması

Gürcistan Devlet Arması

Osmanlı’nın da bol imgeli bir devlet arması vardı.

Osmanlı Devlet Arması


Türkiye Cumhuriyeti’nin ise devlet arması yoktur çünkü ihmal edilmiştir. Atatürk bu konuyu ciddiyetle ele almıştır. Afet İnan şunları aktarıyor:

 

Atatürk’e bir gün, renkli olarak çizilmiş, devlet arması için biçimler getirmişlerdi. Bunlarda egemen olan öğe ya kurt başı ya da ay-yıldızdı. Ressamlarımızın bulduğu bu armaların hiçbirini, Atatürk, kurduğu devletin Cumhuriyet arması olarak kabul etmedi. Bu armalara, düşünerek defalarca baktı.

Sonunda “Bunların hiçbiri bugünkü dünyamızın içinde kurulan yeni bir devletin arması olamaz. Devlet armasını, simgesel bir insan başı temsil etmeli” dedi.

Bunun üzerine kendisiyle birçok kez konuştum. Bu konuda bana yaptığı açıklama şöyleydi:

“Bu dünyada her şey insan kafasından çıkar. Bir insan başının ifade edemeyeceği hiçbir şey düşünemiyorum.”

Böylece o zaman, Atatürk’ün onayından geçmiş bir Cumhuriyet devleti armamız yapılamadı. Çünkü, anlattığım gibi, çizilen şekillerin hiçbiri, Atatürk tarafından kabul edilmemişti.

Düşünce adamı Atatürk, insan zekâ ve aklının hayranıydı. O, bu zekâ ve akıl gücünden oluşan varlıkların, kurduğu ve yaşatacağı bir Türk dünyasını güçlendirmek istemiştir.

 

Atatürk’ten sonra ise konu büyük ölçüde rafa kaldırılmış, ihmal edilmiştir ve en sonunda dünyanın armasız belki de tek devletinin vatandaşları olarak ay-yıldızlı pasaportlarla dünyayı gezer olmuşuzdur.

Türkiye Cumhuriyeti PasaportuDemem o ki, devlet arması tasarlamayı ihmal eden ciddiyetsizlikle bugün Trabzonsporluları Türk bayrağı yerine diğer bayrakları koymaya iten devlet ciddiyetsizliği aynıdır.

#TrabzonNotTurkey

Bir devleti devlet yapan, taşıdığı ciddiyettir. Kendi yargı kararını bile siyasi menfaat hesaplarına pazarlık kalemi haline getiren bir devlet en değerli varlığını yani itibarını yitirir. Bir devletin itibarının en temel göstergesi de o ülkenin para birimidir bu günlerde nasıl aşağı yuvarlanageldiğini hep birlikte görüyoruz.

Uzun sözün kısası: birbirinden bağımsız gibi görünen bu 3 unsur birbirine doğrudan doğruya bağlıdır.

 

İnşallah Türk parasını gururla ve güvenle taşıyabileceğimiz günleri de görürüz, adalet söz konusu olduğunda karşımızda ay-yıldızlı bayrağın şanını taşıyabilecek ciddiyette siyaset ve devlet adamları görürüz.

Ve dilerim bir gün devletimizin bir arması olursa mutlaka ama mutlaka içinde bir ADALET sembolü olur. Ve adalet kelimesi sadece göstermelik olarak parti isimlerinde, armadaki resimde kalmaz, bu ülkenin vazgeçilmezi olur.

 

El-ADLU ESASU’L-MÜLK

ADALET MÜLKÜN TEMELİDİR

JUSTITIA REGNORUM FUNDAMENTUM

3 comments
  1. Umarım bu (kimbilir ne zaman pasaportlarımıza işlenecek olan) armada, bahsettiğiniz gibi bir “adalet” sembolü olur… Devlet bugüne kadar bana hiç adaletli bir şey yaşatmadığı için olsa gerek, adaletin minicik bir sembolüne bile razı olacak hâle geldim. Torpili olmayan vatandaşlarına bir gram kıymet vermeyen bir devletimiz var. Biz ise, aptallar gibi, yurtdışına gidince “Ben Türkiye’den geliyorum” diye gururla söyleyip duralım. Yurtdışına gittiğimizde, yabancılara “Türkiye’yi yanlış tanıyorsunuz, biz barbar değiliz, biz soykırımcı değiliz, biz kötü değiliz” diye ülkemizi canla başla koruyup kolluyoruz. Ama ülkemize geri döndüğümüzde, bir gram değerimiz yok. Çünkü bizler, oy verme hakkından başka hakkı olmayan, 77 milyon vatandaştan ibaretiz. Bürokrat, gazeteci, işadamı, milletvekili, üstdüzey emniyet müdürü vs yakını değiliz. Türkiye, sadece onların Türkiye’si. Çünkü Türkiye, sadece onlara aitmiş gibi davranıyorlar. Onlar bu ülkeyi canlarının istediği gibi yönetsin; bütün hizmetler onlara gitsin istiyorlar. Devletin en güzel meslekleri, en güzel maaşları onların olsun; sıradan vatandaş ise, oy vermek haricinde siyasete bulaşmasın. Onların istediği şey bu işte. Vatandaş, sizin gibi yazı yazmasın; fikirlerini ifade etmesin. Sussun, otursun istiyorlar. Vatandaş çenesini kapasın, sadece oy versin. Devlet arması da neymiş? Mesele sadece bir tek arma meselesi olsa, alelacele bir arma yapılır. Ama bence problemin kaynağı, insana değer vermeyen bir devlette yaşıyor olmamızdır… Problemin çözümü ise, sizin başlığınızda belirttiğiniz şeyin sağlanması ile olur. Devlet ciddiyeti ile…

Bir Yorum Yazın