VİZYON

Basketbol takımı bir vizyon meselesidir. Bayern Münih  ikinci ligden basketbola giriş yapıp büyük bütçeli bir kadro kurmuş ve isminden ötürü Avrupa kupalarında oynama hakkını kazanmıştır. Daha üç yıllık bir takım Bayern Münih. Euroleague’de Bilbao son 16’ya kaldı. Bu takım 2000 yılında kurulmuş. Üçüncü ligden birinci lige yükselene kadar tarih 2004 olmuş. 7 yıl içinde üç kez ilk 8 içinde olmuşlar ve sıçramayı geçen yıl yapmışlar. Bir basketbol geçmişi yok ama kimse 6 yıl boyunca bizim takımımız büyük öyle ligde kalmaya oynamaz, zirveye oynayacak tribine girmemiş. Bugün ise Avrupa basketbolunun zirvesindeler.. 10 bin kişilik salonları var ve bu salon doluyor.. Destek oluyor taraftar. Bilbao denince kaç kişinin aklına basketbol gelir??

Haber61 gibi bazı yayın organları nereden geldiği belirsiz olan bir emirle basketbol takımını kapattırmaya çalışıyor. Yorumlar özenle seçiliyor. Antalya’ya kaybedilen maç sonrası yapılan bir yorumda Trabzonspor için “follo”ş ifadesi kullanılıyor ve bu yorum onaylanabiliyor. İngiltere gibi Avrupa basketbolunda yeri olmayan bir ülkenin takımları üzerinden örnek veren bir yorum hiçbir tereddüt içermeden onaylanabiliyor. Avrupa’da basketbol konusunda etkin olan ülkelere bir bakalım…

Rusya; CSKA Moskova ismi tanıdık geliyor değil mi? İşte bu takım bu yıl Avrupanın en iyi takımı gösteriliyor. Kazan.. Rubin Kazan’ın basketbol takımı.. Son 16 içindeler.

İspanya; Barcelona, Real Madrid, Valencia, Malaga, Bilbao bu takımlar İspanya basketbolunda önemli takımlar, aynı zamanda da Avrupa basketbolunda. Bunların yanına bir basketbol ekolü Caja Laboral eklenir.

İtalya; Siena Avrupa’nın en önemli takımlarından. Onları yıkmak için bu yıl büyük bir harcama yapan takım var; Emporio Milano. Bu takımda en fazla hissesi olanlar; Moratti ve Galliani.. Biri İnter’in başkanı, diğeri Milan’ın ikinci başkanı.

Yunanistan; Panathinaikos ve Olympiacos..Bu iki takımın bu yılki kriz ortamında, sahipleri ekonomik sıkıntı yaşarken dahi zirveye oynayabilecek kapasiteleri var. Büyük bir basketbol geçmişleri var ama parasal sorunları var..Bütçeleri 12 ve 15 milyon euro. bize çok gelmiş olabilir ama 2-3 milyon euro ile ligde kalmaya çabalıyoruz, adamlar Avrupa kupası peşindeler.

Dinamo Zagreb ve Partizan denilince futbol akla geliyor. Küçük kulüp değil bu takımlar. Partizan’ın başkanı iki yıl önce basketbol takımına koçluk yapıyordu.

Türkiye ligi Avrupa’nın en önemli liglerinden biri. Bu ülkede büyük kulüpsen basketbol takımın en üst ligde öyle veya böyle bir şekilde olmak zorunda. Birileri artık bunu anlamalı. Basketbol kültürümüz yok diyen de bir iki maç Bilbao seyircisini izlemeli.. Onlar çünkü 2000’den önce basket takımı olmayan bir topluluktu.

Ayrıca haber61 gibi kimin maşalığında basketbol takımını karalama çabasına düştüğü belli olmayan medya organları en sert şekilde eleştirilmeli.

Unutmadan kulübe acilen bir isim sponsoru bulunmalı. Banvit ligde biri şampiyonluğa oynayan iki takımı maddi yönden çevirebilecek bir kurumken her yerinden zengin fışkıran Trabzon camiası daha büyük bir güç üretebilecek kapasitededir. Sırf para yediği için bazı zenginlerin nefes alışını dahi haber yapan bazı Trabzon sitelerinin çok az bir baskısıyla bile yapılabilecek bir iştir bu.

Bir Yorum Yazın