Trabzonspor’da Kabuk Değİşİmİ

Trabzonspor günümüzde bir kabuk değişiminin sancılarını yaşamakta.

Defansif anlamda çok kötü olmasa da henüz istikrarlı sayılabilecek bir performans ortaya koyamayan bir geri dörtlü mevcut.

 

Serkan Balcı, Giray Kaçar, Sol Bamba ve Emerson bu mevkiinin asıl oyuncuları desek çok da yanlış olmaz.

 

Serkan Balcı dinamo görevi gördüğü zamanları mumla aratıyor maalesef.

Özellikle kondisyonunda ciddi bir düşüş gözleniyor.

İleri çıkınca geri dönemiyor, pres yapmakta geç kalıyor, rakibini kaçırıyor ve ofansif olarak da alışılanın aksine çok bir katkı yapamıyor takımına. Bu pozisyonda kilo fazlası görünen Zeki Yavru formaya yakın gibi görünüyor ama O’nun da tecrübe eksiği göze batıyor. Biraz daha çalışır ve güçlenirse bu mevkinin asıl sahibi olması işten bile değil.

 

Giray Kaçar, Sol Bamba ikilisi oldukça başarılı haftalar çıkardıktan sonra bir düşüş gösterdiler, bunun konsantrasyon kaynaklı olduğunu düşünmek mümkün lakin bu mevkide forma bekleyen Mustafa Yumlu ve Ondřej Čelůstka çok da rekabet yaratamıyor olmalı ki Şenol Güneş tarafından çok da düşünülmüyorlar.

Sol Bek mevkinde ise Emerson tamamen rakipsiz. Cech’ten neden bu kadar kolay umut kesildi bilemiyoruz ama Ferhat Öztorun’un Cech kadar bile kadroyu zorlayamadığı düşünülünce formundaki istikrarsız çizgiden çok da korkmaması normal.

Bunun dışında önceki kariyeri incelendiğinde çok daha istikrarlı olduğunu görüp de şaşırmamak elde değil.

 

Trabzonspor forvet mevkisinde de sıkıntılı;

Marc Janko, Robert Vittek, Halil Altıntop, Paulo Henrique ve Emre Güral alternatiflerinden en çok oynayan Halil Altıntop maalesef skor üretmede kendinden beklenenin çok altında. Vittek sezon başında elde ettiği şansları iyi değerlendiremediği için artık kadroda düşünülmüyor gibi; Henrique ise bal yapmayan arı misali, bir türlü istediği etkiyi yapamadı, takıma eklemlenemedi.

 

En etkin silah olması beklenen Marc Janko ise tam bir takım forveti, yani sistematik bir oyunun son ayağı olacak şekilde gelişmiş bir oyuncu. Kanatları çalışan bir takımın bitirici forveti ya da top indiricisi olacak bir oyuncu. Ama Trabzonspor orta saha etkinliğini ve alıştığı dikine ara pas sistemini düşününce etkisiz kalmasının sebepleri rahatlıkla görülebilecektir.

 

Bu tabloda devre arasında ya da sezon sonunda Robert Vittek, Paulo Henrique ve belki de Halil Altıntop ile yolların ayrılmasına çok da şaşırılmayacaktır.

 

Orta sahaya gelince asıl gayya kuyusuna düşmüş oluyoruz.

Adrian, Barış Özbek, Alanzinho, Zokora, Yasin Öztekin, Colman, Sapara, Olcan Adin, Aykut Akgün, Volkan Şen, Soner Aydoğdu…

 

İsimlerin birçoğu bir Anadolu takımını rahatlıkla sırtlayabilecek kalitede;

Sapara’nın Antep dönemi örneğinde görüldüğü gibi…

 

Kadronun ofansif kanat adamları normal şartlarda solda Olcan, sağda Volkan  olarak planlanmış, fakat sakatlıklar, cezalar ve formsuzluklar sebebiyle kanatsız bir oyun oynanmıştı bir süreliğine diyebiliriz.

Defansif olarak göbekte düşünülen Barış Özbek için tam bir hayal kırıklığı yaşandığı aşikar.

Bu bölgenin defansif sahibinin Zokora olduğunu görüyoruz, dönemsel olarak Sapara, Colman ve Soner de burada görev yaptıysa da defansif olarak Zokora kadar efektif olamadılar. Aykut bu sezon çok da düşünülmedi.

Dolayısıyla ön liber denilen pozisyonda ofansif zayıflığına ve zaman zaman stoperlere çk yaklaşmasına rağmen Zokora da rakipsiz denilebilir.

Kalan üç forma için taliplere bakınca insanın ligdeki duruma isyan etmemesi elden gelmiyor.

Adrian, Sapara, Alanzinho, Soner, Colman, Volkan, Olcan…

Tam cehennem kazanı.

 

Janko gibi bir uzun forvetiniz varsa mecburen kanatları kullanmalısınız.

Dolayısıyla, Volkan-Olcan ikilisi mantıklı gibi ama ikisinin aynı anda, formda, moralli ve istekli olduğunu henüz göremedik.

Bu da bu pozisyon için Yasin’e forma şansı doğmasını sağladı.

Yasin kumaşı belli olan ama henüz istenilen seviyede olmayan bir oyuncu.

Eminim Güneş’in tezgahından geçtikten sonra çok daha nitelikli bir oyuncu olacak.

Soner de aynı şekilde %100 hazır olmasa da geleceğe umutla bakılmasına vesile olan bir yetenek ama bir şampiyonluk yarışı için daha çok erken…

Sapara ve Adrian’ın son dönemdeki azimleri ve takımı ateşleme çabaları da iyi niyetli ama yetersiz çabalar.

Bu bölgede şans bulan saydığımız oyuncuların form durumundaki dalgalanmalara rağmen kupadan enfes bir golle kendini hatırlatan Alanzinho da başka bir alternatif.

 

Eğer mevcut kadro yapısında bir başarı bekleniyorsa kadromuzun kanatlarını efektif kullanması ve orta sahada rakibe ezici üstünlük sağlaması gereklidir.

Bu durumda mevcut kadro yapısında bizi oldukça zor günlerin beklediğine dalalettir.

Devre arasındaki transfer dönemine kadar çok zevkli bir maç beklemek hayalcilik olacaktır,
o yüzden kazanılan her puanı kâr saymalı, mümkün oldukça yarıştan uzak kalmamaya çalışılmalıdır.

 

Salvador Dali

 

Bir Yorum Yazın