TRABZONSPOR 2011

Sekizinci haftayı geride bıraktığımız şu dönemde daha çok sezon başında yapılan tarzda tüm oyuncuları kısaca analiz eden bir sondaj yapmak istedim. Sezon başına göre oyuncularımızın durumu nedir, nasıl olması gerekir diye düşünürken elimizde bir kaynak olarak faydası olabilir.

Kale

29 Tolga Zengin
Kendini o kadar geliştirdi ki gerçekten gözerlimize inanamadık. Oynadığı tüm maçlarda güven verdi. Artık ülkenin ve dünyanın en etkili kalecilerinden birisi. Trabzon’lu olması çok önemli bir avantaj. Takıma güç ve güven veriyor. Aynı hızda gelişmeye devam ederse hakkında çıkan Real Madrid söylentileri de gerçek olabilir. Uzun soluklu sözleşmeyi fazlasıyla hak eden bir adam.
http://www.youtube.com/watch?v=q5wuTs2ocqU

35 Onur Recep Kıvrak
Muhteşem geçen sezonda sakatlanması herkesi çok üzmüştü, formuna yavaş yavaş kavuşacaktır. Trabzonspor’un üst düzey iki kalecisi olması son dönemlerde çok da rastlanılan bir durum değildi. Tolga ile beraber Trabzonspor’u mevkisinde en rahat takım haline getiriyor. Sözleşmesini yenilediği taktirde Trabzonspor’da sembol isim olması çok yüksek bir ihtimal. Taraftara verdiği güven ve bugüne kadarki tavırları ile gönüllerde edindiği yerden vazgeçecek olduğunu sanmıyorum. Ama yine de kulüp hak ettiği değeri sözleşmesinde de vererek durumu netleştirmelidir.
http://www.youtube.com/watch?v=3oLlBEsATg0

89 Zeki Ayaz
Performansını göremediğimiz için çok fazla sözümüz yok ama o kulübeden devler çıkıyor, hep beraber görüyoruz. Vakti geldiğinde Güneş’in tüm öğrencileri gibi 1989 doğumlu Zeki kardeşimiz de aynı şekilde formamızı şereflendirecektir.

91 Bora Sevim
Takımımızın tecrübeli file bekçilerinden bir diğeri de Bora Sevim. 1984 Ankara doğumlu bora’da henüz forma giymemesine rağmen takım içerisindeki pozitif rekabetin önemli parçalarından birisi. Kendisine sıra geldiğinde görevini layıkıyla yapacağından şüphemiz yok. Henüz forma giymediği için performansı hakkında yorum yapmak güç fakat beraber çalıştığı mevkidalşarından eksiği olmadığını sanıyoruz.

Defans

5 Marek Cech
Ziegler transferinin gerçekleşmemesi üzerine İngiltere’den transfer edilen 28 yaşındaki Marek Cech henüz tam performansına ulaşmış

Tecrübeli Sol Bek Marek Cech

görünmüyor. Kariyerinde Prag ve Porto gibi önemli takımlar bulunan Cech West Bromwich Albion ile Premier Lig mücadelesi de vermiş çok tecrübeli ve kendini ispatlamış bir oyuncu. Ülkemizin oyun tarzına ve takım arkadaşlarına uyum sağladıkça takım için daha faydalı bir oyuncu olacağını gösteriyor. Bugüne kadar görev yaptığı yedi karşılaşmada bir kritik hatasının dışında önemli bir hatası olmadı. Defansif olarak yeterli bir oyuncu olduğu zaten bilinen Cech ofansta da takıma katkı sağlamaya başladığı zaman Şenol Güneş’in hayalindeki sisteme daha yakın bir oyun sergileyebileceğini düşünüyor, hafif sakatlığını bir an önce atlatmasını umuyoruz.

http://www.youtube.com/watch?v=jAyZmaXNQbk

6 Arkadiusz Glowacki

Trabzonspor’un Polonya’lı lejyonerlerinden olan Glowacki 3 aylık bir sakatlık geçirmesine rağmen çok fazla bir sıkıntı çekmeden takımın Avrupa’da ve Ligdeki mücadelesine katıldı. 2009 Yılında Polonya’da Yılın En İyi Savunma Oyuncusu seçilen tecrübeli Stoper geldiği günden bu yana kesicilik özelliği, markaj yeteneği, fiziksel direnci, çalışkanlığı ve mücadelesiyle taktir toplarken zayıf kaldığı yönler hızı, zaman zaman yaptığı pozisyon hataları olarak gözlemlenmiştir. Wisła Krakow‘da 2000-01, 2002-03, 2003-04, 2004-05, 2007-08, 2008-09 Sezonlarında Polonya Şampiyonluğunu Tadan Arkadiusz Głowacki Uzun sakatlık dönemleri geçirmezse bu yıl defansımızın sürekli oyuncusu olmaya adaydır. Formunu her geçen gün yükselten Glowacki, Giray ve Tolga ile de uyumlu bir çizgi çizmektedir.

14 Piotr Brozek
1983 doğumlu Polonya’lı oyuncu Cale’den devraldığı sol bek mevkiine tam alışıp performans göstermeye başladığı dönemde yaşadığı sakatlık sebebiyle takımdan ayrı kaldı. Sağlık sorunlarını aşarsa sol bek mevkiinde Cech ile beraber başarılı işlere imza atacaklardır. Geri dönüşü Ondrej Celustka’nın da asıl mevkii olan sağ beke geri dönüşüne zemin hazırlayacaktır. Böylelikle planlanan defansif kurgu daha sağlıklı bir hal alacaktır. Sakatlanmadan önceki çıkışına kaldığı yerden devam edebilirse takıma önemli katkıları olabilecek bir oyuncu olduğunu göstermiştir.

 

18 Tayfun Cora
Geçirdiği uzun sakatlık döneminden sonra takıma dönüşü ile özellikle defansın sağında önemli bir alternatif olmasını bekliyoruz. Atlattığı sakatlık döneminden dolayı form tutması biraz zaman alacaktır doğal olarak. Trabzonspor’un kendi alt yapısından yetişen Tayfun Cora bu sezon ilk onbirde çok fazla yer bulamayacaktır lakin özellikle ikinci devrede kendi pozisyonundaki rekabete katılması Serkan Balcı ve Celustka açısından faydalı olacaktır.

 

22 Mustafa Yumlu
Stoper pozisyonunda Giray ve Glowacki ile forma paylaşan Mustafa ilk onbir içerisine girebilmek için çok çalışmalı. Eksiklerini kapatmak yolunda önemli bir mesafe var önünde aşması gereken. Yine de oynadığı maçlarda sırıtmayacak kadar yetenekli ve güçlü. Topu oyuna sokmada ve pozisyon alma konusunda kendi standartlarını yükselttiği taktirde mevcut Milli Takımda görev yapması işten bile değil.

23 Remzi Giray Kaçar
Geçen sene Egemen ile yakaladığı uyumu bu sezon henüz yakalayamadı. Bazı maçlarda kritik hatalar yapmış olsa da mevcut kadro yapısında ilk onbirdeki yeri garanti gibi görünüyor. Henüz tam performans sergilemediğini düşündüğümüz Giray’ın da formu istenilen seviyeye yükseldiğinde çok önemli bir defans oyuncusu olduğu aşikar. Takıma katkısının orta sahaya destek kısmında daha aktif olması gerekiyor. Zokora ve Glowacki ile beraber orta sahaya daha çok katkı yaptıklarında orta sahadaki yetenekli oyunculara daha geniş alanlar açılmasına katkı yapacaklardır.

28 Ondrej Celustka
2011 yılının tartışmasız en başarılı transferidir. Bu çocuğun böyle bir maliyetle Trabzon’a getirilmesi kesinlikle çok önemli bir transfer başarısıdır.

Ondrej Celustka

Inter Milan zaferinin gol ayağı

Sağ – sol bekte, stoperde ve muhtemelen ön libero mevkiinde de oynayabilecek 1989 doğumlu genç oyuncu sahada yer aldığı tüm maçlarda etkin bir oyun sergilemeyi başarmıştır. Hepsinden öte Inter Milan maçında attığı gol ile adını Trabzonspor tarihine altın harflerle yazdırmıştır.  Şenol Güneş yönetimindeki performansı ile Çek Cumhuriyeti Milli Takımı’na yükselmiştir. Takımın sol tarafındaki sakatlık sorunlarının aşılmasından sonra muhtemelen sağ tarafta Serkan Balcı ile forma mücadelesi verecektir. Kulübümüze uzun yıllar hizmet vermesini umduğumuz yetenekli oyuncu bu formuyla kısa sürede Avrupalı tiranların dikkatini cezp edebilir.
http://www.youtube.com/watch?v=coUg5fdFrJQ

30 Serkan Balcı
2010-2011 sezonunda takıma çok önemli katkıları olan Serkan’ın üzerinde büyü var sanıyorum. Neredeyse takımın tüm maçlarında forma giymesine rağmen maalesef eski performansını mumla aratıyor.   Kendisine terlettiği forma için bile sayfalarca övgüler dizdiğimiz, savaşçı ruhunu ve takıma dinamo gibi güç verdiği günleri bildiğimiz için bu günkü haline tahammül edemiyoruz. Mevcut performansı ile kesinlikle takımın en zayıf halkası. Buna rağmen Şenol Güneş’in kendisinde ısrar etmesi en büyük şansı. Eğer bir süre daha formunu aynı seviyede sürdürürse Piotr ve Cech’in iyileşmesiyle kendi mevkisine dönecek olan Celustka ile gireceği rekabeti kazanmasına ihtimal vermek zor olacaktır. En kısa sürede eski formunu yakalamasını umuyoruz.

63 Ferhat Öztorun
Şota Arveladze’nin “İleride adından fazlasıyla söz ettirecektir. Kendisini aklımda bir yerlere yazdım.” dediği Ferhat Galatasaray’dan takas yolu ile Manisa’ya ve sözleşmesinin sonunda da Trabzonspor’a gelmişti. Kendisinden çok yüksek beklentiler olmasına rağmen bugüne kadar çok sık forma bulamamıştı. Son oynanan M.P. Antalyaspor maçında gösterdiği performans ile Şota’nın ne denli haklı olduğunu göstermiştir. Mevcut formunu koruduğu ve yükselttiği taktirde sahaya çıkan kadroda çok daha sık yer bulabileceği gibi, Milli Takım için de önemli bir isim olmaya namzettir.

Ortasaha

27 Marek Sapara
En büyük şanssızlığı Jaja, Yattara ve Selçuk gibi oyuncuların takımdan ayrıldığı sezonda gelmesi olmuştur. Gidenler yüzünden kendisinden beklenti yüksek ama hatalarına tahammül sınırlıdır. Futboldan uzak, iç çekişmelerin ve kavgaların süregeldiği, performans beklentisi olmayan, taraftar baskısı olmayan Ankaragücü’nden gelip üç kulvarda mücadele eden ve her kulvarda baskı hisseden bir camiada görev almaya başlamak çok çetrefilli bir geçiş dönemi gerektirebilir. Fiziksel ve mental olarak henüz hazır olmadığı ortada ama her geçirdiği an kendisine en çok ihtiyaç duyulan şu dönemde bir kayıptır. Eğer şu dönemde silkinir ve orta sahada topu tutarak takımın ofansif  oyunda yönlendirilmesinde dinamik bir etken olabilirse hem takıma hem de kendi kariyerine çok önemli katkılar sağlayabilir. Fiziksel eksiklerini her geçen gün tamamlayan Sapara Colman ve Zokora’nın önünde oynayarak Adrian ve Burak’ın daha özgür oynamasını da sağlayacaktır. Kısaca varlığı ama hazır ve istekli şekilde varlığı çok önemli katkı sağlayabilecektir. Son Antalya maçı sonrası röportajında “Transfer olduğum dönemde fizik olarak hazır değildim. Takım haricinde kişisel idmanlar yapmak gerekiyordu. Hala da yapıyorum. Yavaş yavaş tempoyu yakalamam lazım. Fiziksel olarak kapatmam gereken açıklarım var. Umarım en kısa zamanda takıma katkı yapmayı başarırım” diyen Sapara bu konuda gerekeni yapmalıdır en kısa zaman içerisinde. Kendisine dair çok büyük umutlarım var. Boşa çıkarmaz inşallah.

8 Barış Özbek
Forma giyemeden sakatlanan Barış defansif görevlerde rotasyonda önemli işler yapabileceği bir sezonu kaçırıyor maalesef. En kısa sürede sağlığına kavuşmasını diliyoruz.

10 Adrian Mierzejewski
Polonya Milli Takımı’nın beyni olarak nitelendirilen, Polonya’nın en pahalı oyuncusu olarak Trabzon’a gelmesi acımasızca eleştirilere maruz kalan

Polonya Milli Takımının Beyni

Orta Sahanın yeni prensi

Adrian aslında takımın en hareketli orta saha oyuncusu konumunda. Sapara gibi Adrian da Jaja, Yattara ve Selçuk gibi oyuncuların takımdan ayrılmasından sonra geldikleri için çok yüksek ve hızlı bir beklentiye maruz kalmaktadırlar. 1986 doğumlu olan Adrian Polonya Milli Takımı’nda oyunu yönlendiren ve ileriye taşıyan oyuncu rolündedir. Trabzonspor’un rakiplerinin uyguladığı sert defansif tedbirlere karşı hızı ve tekniği ile etkin olabilecek yapıdır. Biraz sabır, güven ve destekle yerine geldiği yıldız oyunculardan çok daha faydalı işlere imza atabilecek bir yetenektir.

15 Didier Zokora
Son dönemde ülkemize gelen en iyi ön libero; daha önce bu seviyede Popescu vardı sanırım. Oyunu zeka ile oynayan, doğru yerde doğru işler yapan bir adam. Tecrübesi orta sahayı ayakta tutuyor, ofansif katkısının az olması tek sıkıntısı. Benim Hüseyin Çimşir’den sonra en beğendiğim defansif orta saha oyuncumuz. Her mevkide birer tane Zokoramız olsa keşke diye düşünüyorum.

 

19 Eren Albayrak
Oynamasını dört gözle bekliyorum. Çok umutluyum. Henüz sahaya çıkmamasına rağmen bir yıldız olduğunu düşünüyorum. İnatla çalışıp sabırla beklediği formayı sırtına geçirdiğinde bir daha geri vermeyeceğini sanıyorum.

 

Gustavo Colman

20 Gustavo Colman
Gustavo benim takımda en çok sinirlendiğim, kızdığım oyuncu. Kesinlikle maç seçiyor. Oynadığı zaman Arjantin Milli Takımı’na alınmamasına çıldırıyor, oynamadığı zaman kadroya alınmasına isyan ediyoruz. İnter maçında sergilediği oyunu sezonun yarısına yaysa kesinlikle dünya çapında bir oyuncu olacak.  Kesinlikle tam performans sergilemiyor.

21 Barış Ataş
Çok az zaman alan bir diğer oyuncumuz.  Görev adamı. Kadroda bulunması çok faydalı lakin daha çok mücadele edip rekabeti arttırmalıdır bence.

24 Aykut Akgün
Aykut da Eren gibi benim yıldız adaylarımdan. Orta saha’da geleceğin temelleri bu çocuklar üzerinde yükselecek zannediyorum.

25 Alanzinho
Fiziksel yetersizlikleri dışında bir sorunu olmayan istikrarlı bir oyuncu. İlk onbir için değil ama sonradan oyuna girerek çok iyi işler çıkarabilecek bir oyuncu.
27 Sezer Badur
Kadro derinliği anlamında takımda kalan oyuncularımızdan birisi fakat görünüşe göre ilk takımı zorlayamıyor. Kendisi açısından da takım açısından da oynayabileceği bir ekipte devam etmesi daha sağlıklı olabilir. Her halükarda sorunsuz bir orta saha.

70 Sercan Kaya
Bir diğer umut vesilesi de Sercan benim gözümde. Eren, Sercan ve Aykut gerçekten ciddi potansiyeli olan oyuncular. Şenol Güneş’in tedrisatından geçtikten sonra her biri yeni Fatih Tekke’ler, Yeni Gökdeniz’ler olabilirler inşallah diyorum.

80 Volkan Şen
Gittikçe daha iyi olan bir oyuncu. Kumaşını, kalitesini tartışmaya mahal yok zaten. Kesinlikle çok büyük bir potansiyeli var. Yeni dahil olduğu camianın dinamiklerini iyi kavrar ve hakkını verirse yeni bir “Burak Yılmaz” olması işten bile değil. Sadece biraz zaman ihtiyacı var.

 

Forvet

9 Halil Altıntop

Takımda yılmadan savaşan bir oyuncu. Umut’un bir benzeri. Hücumda baskı yapan, oyunu yönetmeye ve kendi taktiğine zorlamaya çalışan, orta

Türk Estetiği - Alman Disiplini

sahaya ve defansa da katkısı olan bir oyuncu karakteri. Her maçta katkısı oldu. Yoğun tempo yüzünden dönemsel düşüşler yaşaması muhtemeldir fakat varlığı takıma çok önemli avantaj sağlıyor. Aslında bu formu ile Milli Takım’dan bahsetmek anormal olmazdı ama İstanbul takımlarından alınması zorunlu(!) oyuncuların varlığı maalesef zorlaştırıyor Halil’in Milli Forma’yı giymesini.

 

11 Robert Vittek
29 yaşındaki Slovak santraforun Henrique ile aynı dönemde sakatlanması takımın hücum planlarını alt-üst etti. Döndüğünde hücum alternatiflerini önemli derecede arttıracaktır. İlk onbirde olmasa da rotasyonda çok kıymetli katkıları olacak diye düşünüyoruz.

 

12 Paulo Henrique
Transfer komitesinin başarılı helmelerinden birisi daha. 1989 doğumlu Brezilyalı sakatlığı sebebiyle henüz verimli olamadı ama verdiği izlenim fizik gücü ve vuruş tekniği ile çok can yakacağı yönündedir.

 

17 Burak Yılmaz
Trabzonspor tarihinin son dönemlerde gördüğü en büyük hırsızdır. Tüm camianın kalbini çalmıştır, attığı ve attırdığı gollerle takımını sırtlarken kendisine güvenenleri mahcup etmemiştir. BMN’de adını hatırlayamadığım bir arkadaş kendisi için Robin Hood’dan esinlenerek Burak Hood demiştir. Ben çok yakıştığını düşünüyorum bu ismin Burak’a. O kadar iy bir performans sergiliyor ki eleştirmek bir yana hayranlıkla izliyoruz. Allah nazardan saklasın.

http://www.youtube.com/watch?v=qPGUFVAaOf0

32 Pawel Brozek
Formsuz,  güçsüz, isteksiz. Kesinlikle mental sorunları var. Bu haliyle gol kralı bir santrafordan ziyade emekliliği gelmiş bir 3. Sınıf forvet gibi davranıyor. Kendini derhal toplamazsa muhtemelen ilk fırsatta kadrodan gönderilecek isimlerden birisi olacaktır. Potansiyelini gösterip takıma daha fazla katkı sağlamasının beklendiği, Vittek ve Henrique’nin yokluğunda resmen kucağına düşen bu fırsatı tepmesi kariyeri adına da biz Trabzonsporlular adına da üzücü olacaktır.

 

100 Halil Yazıcıoğlu

Süper Tercüman

Next Mourinho

Halil de Şenol Güneş’in uzun süredir yedek kulübesine hapsettiği yeteneklerden birisi. Her yabancı oyuncu değişikliğinde Şenol Güneş’in yanına gidip “Ben mi giriyorum” diye sormasına rağmen henüz olumlu bir cevap alamamıştır. Oynayamamasının en önemli sebebi çalışmaları kenardan izleyip çok fazla katkı sağlamamasıdır. Takımda tutulmasının bilinen en önemli sebebi hoş sohbet olması olan Halil, sahanın içerisinde olmasa da dışında muhteşem işler yapmaktadır. Takımımız kadrolarına eklenen Lara ve Liva bile kendisine teşekkür etmek için yeterli sebeptir. Kendisine ailesi ve aramıza yeni katılan minik melekleriyle uzun ve mutlu bir ömür diliyoruz…

 

 

 

Yazımızda videolarının kullanılmasına müsaade eden Ganzilis’e yani Ayhan Ağabeyimize de teşekkür ediyorum. İnşallah takımız sana yeni videolar yaptırtacak zaferlere imza atar. İnşallah videoların bizlere yeni zaferler için ilham kaynağı olmaya devam eder.
http://www.youtube.com/user/ganzilistv

Bir Yorum Yazın