Şİddete Şİddetle Cevap Vermek

Son dönemde artan sporda şiddet olaylarına karşı duyarlılık oluşturmak isteyen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, yıldız sporcuların özel bir şarkıyla hazırlanan klipte bir araya gelmesini sağladı. Her şey buraya kadar normalken, dostluğun ve sporun birleştiriciliğini anlatan bir klipte, sporda şiddetin en büyük temsilcilerinden biri olan Emre Belözoğlu’nun yer alması, futbolla yakından ilgilenen herkesi şaşırttı mı? Ne yazık ki daha absürt kararlara tanık olan futbolseverleri, bu olay da hiç şaşırtmadı.

 

 

Bir Rol Model olarak Emre Belözoğlu

Emre Belözoğlu’nun sporda şiddete karşı düzenlenen klipte oynaması, futbolseverler arasında şiddete şiddetle cevap vermek olarak algılandı. Bir çok benzetmeyle de tiye alınan klip, Hitler’in insan hakları savunucusu olmasıyla eşdeğer tutuldu. Bu algının oluşmasındaki en büyük etken, Emre Belözoğlu’nun futbol kariyeri boyunca yaptığı vukuatlardır. Bu vukuatlar arasında şiddet, ölümle tehdit etme, ırkçılık ve teşvik gibi vukuatlar yer alıyor.

Emre Belözoğlu’nun gençlere rol model olarak dayatılması ve sempatik gösterilmeye çalışılması, Türkiye’deki yandaşçılığın en güzel örneklerinden biri. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hazırlanan Sporda Şiddete Karşı adlı klip, gerçekleri yansıtmadığı gibi futbolseverler tarafından da hiç samimi bulunmadı.

Suat Kılıç’ın Emre Belözoğlu aşkı

Her ne kadar düşünce olarak ve çalışma olarak başarılı bir çalışma olsa da bazı detaylar çok önemlidir. Onları kaçırdığınızda ya da ihmal ettiğinizde, yaptığınız bütün güzellikler boşa gidebilir. Sporda şiddetin önlenmesi için hazırlanan bu klipte de bütün güzellikleri bi anda yok eden detay ise Emre Belözoğlu’nun ta kendisidir. Ufak gibi gözüken aslında içinde bir çok şeyi barındıran bu detay hakkında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’a neden sorusunu sormamıza rağmen halen bir cevap alabilmiş değiliz. Çünkü neresinden tutarsanız tutun, elinizde kalacak ve savunulacak yanı olmayan bir skandal bu. 

Gençlik ve Spor Bakanlığının işi futbolu kirletenleri aklamak olmamalı. Mevcut bakanın ve yönetiminin bugüne kadar gerçekleştirdiği bütün eylemler, futbolu kirletenlerin aklanmasına yönelik olması, Türk futbolunu kimlerin yönettiğini  göstermesi açısından çok önemli. Umarız bu algı yerini adil bir yönetime bırakır.

 

 

Bir Yorum Yazın