PERDE ARKASI: 1461 TRABZON’UN ZAFERİ

1461 Trabzon kupada Galatasaray’ı eledi ama işin perde arkası başkaydı. Uzun zamandır böyle bir mutluluğu yaşamamıştık. Yüzlerimizdeki çocukça sevincin mimarları 1461 Trabzon’un yüreği temiz ve asil oyuncularıydı. Özlerinde ister şımarık, ister ukala, ister laubali, ister lakayt olsunlar. Yaşattıkları sevincin büyük olduğunu biliyorlar ama özünde ne hissettirdiğini tahmin edemezler.

 

Emeğin savaşını izledik. İtalya’da her sene alt liglerde orta sıralara oynayan Livorno’nun her galibiyeti Toskana bölgesinde bayram havası yaratır. İspanya’da Villarreal’in maçı varsa; dünkan kepenklerini bile kapatmayı unutur insanlar. Çünkü emek verdikleri takımın maçı vardır. Hatta ilginçtir Valencia’nın bir kenti olan Villarreal şehrinde ne zaman bir maç olsa, maç saati çoğu yerde hırsızlık olur. O saatte insanları ilgilendiren tek şey Villarreal’in maçının olmasıdır. Bask bölgesi ve Katalanlar’a hiç değinmiyorum ya da West Ham’a uzanmıyorum.

Örnekleri daha fazla uzatmak yerine ülkemize dönmek gerekiyor. Trabzonspor taraftarının da özünde pek farkı yoktur. Fakat son dönemlerde yaşanılan şike süreci, adaletin gecikmesi, Trabzonspor’un ötekileştirilmesi, medyanın hep kötü tarafları göstermesi vb. etkenler ile insanlar Trabzonspor’a ve futbola mesafeli duruyor. Kimileri artık maç bile izlemiyor. Tabii bunda tribüne taraftar çekecek futbolcu olmamasının da önemi vardır. Sembol bir oyuncu yok ve sıradan Anadolu takımında oynayacak futbolcular tarafından şişirilmiş bir kadro… Tonla ödenen menajer paraları cabası…

 

1461 Trabzon geçmişteki Trabzonspor gibiydi. Alın terinin, emeğin, mücadelenin, mahalle çocuklarının zengin şehir züppeleriyle kara lastikleri çıkarıp kramponlarla düellosunun dile gelmiş haliydi. Özlenen ve hayal edilen hırs, azim, mücadele, emek, kavga buydu. Kazım Koyuncu maçı izlese uşaklarla gurur duyardı. “Uy aha” şarkısını belki de bu çocuklar için söylerdi.

 

*

 

Maçta bireysel ve takım olarak çok fazla iyi oynamadı belki uşaklar. Olsun önemli değil, önemli olan zaferdi. Başardılar.  Tarih bunu yazacak. Ama bundan sonrası daha önemli olacak.

 

1461 Trabzon’lu futbolcular, Trabzonspor teknik heyeti tarafından takip ediliyor mu? Yoksa ilk izledikleri maç Galatasaray maçı mı oldu? Devre arasında 1461 Trabzon’dan futbolcu rezervi olacak mı? 1461 Trabzon satılacak mı?

 

Ciddi bir sürece gireceğiz. 1461 Trabzon takımı bundan sonra daha özverili takip edilecektir. Özellikle Trabzonspor taraftarları tarafından… Ama iyi ama kötü bir şekilde eleştiriler olacaktır. Sonuç ne getirecektir? Önemli olan sonucun Trabzonspor’a katkısıdır.

 

Aslında 1461 Trabzon takım kaptanı Sercan Kaya’nın dediği gibi abartmamak lazım ama uzun zamandır böyle bir mücadele görmemiştik, abartmasak olmaz.

Bill Shankly futbolu sadece bir oyun değil ondan daha önemli bir şey yani ölüm kalım mücadelesi olarak değerlendirir. Platini ise küçük takımların büyük takımları yenerek, büyük takımların ise kupa alarak övündüğünü söyler. Tarih her zaman başaranları yazar. Kısaca; 1461 sadece büyük bir takımı yenmemiştir, futbolun sadece bir oyun değil daha önemli olduğunu göstermiştir.

 

Garrincha
bir garip futbol aşığı 

Bir Yorum Yazın