OLİMPİYAT STADI REZALETİ

Yıllardır, düzenli olarak Olimpiyat Stadı’na Trabzonspor’umun İstanbul.B.B maçlarını seyretmeye giden ben. Her defasında yaşadığım bu rezaleti, her ne kadar dillendirsem de bir türlü metin haline getiremedim.
Ve şimdi bu oluşumun bana tanıdığı fırsattan istifade, bu sıkıntımı dile getirmek istiyorum.
Bu konu hakkında Olimpiyat Stad’ında maç seyretmeye gidip, pişman olan bir çok insanın yazmış olduğu yazıları okumuşsunuzdur. Bunun yanında dillendirilen binlerce sitemi de duymuşsunuzdur. Benim bahsetmek istediğim, ne stadın kötü ulaşımı, ne ambiyansı, ne kış aylarındaki donma tehlikesi, ne de seyir zevki açısından kötü oluşu. Benim bahsetmek istediğim asıl sorun; karaborsa, dolandırıcılık ve bilumum şerefsizlik. Bunca şey yatmezmiş gibi bu adamlara prim sağlayan insanları görmek ve akabinde delirmek.
Şimdi bu adamlar tezgahı kurmuş, hemde tıkır tıkır işleyen bir tezgah. Bu tezgahın içinde emniyet mensupları, özel güvenlikler ve gişe sorumluları var. Ama başrolde dolandırıcılar var. Tabii bunların
sistemli bir şekilde işleyen bir mekanizması var. Bu mekanizmanın işleyişi, gişe memuru ve gişeyi devamlı sıkıştıran 2-3 kişi ile start alır. Gişe sorumlusu işini ağırdan alır, kuyruk oluşmasına neden olur. Bu kuyruk uzadıkça aktörlerimiz devreye girer. Ve ellerindeki stad turnikesinde okutulmuş, özel güvenliğin yırtmadığı biletleri vatandaşa gişe fiyatına satarlar. Vatandaşda uyanık ya sıra beklemeden aynı fiyata alır bileti, uzar gider. Haliyle vatandaşın bileti turnikeden geçmez özel güvenlikde stop çeker ve biletin daha önce okutulmuş olduğunu söyler. Vatandaş madem okutulmuş bu biletler, neden yırtmıyorsunuz gibi çıkışlar sergiler. Özel güvenlikte tanımadığın adamdan neden bilet alıyorsun gibilerinden konuşur ve sırf bu yüzden oluşan birikme yüzünden stada girmeniz iyice zorlaşmaya başlar. Adamların her türlü kılıfı hazır. Polise şikayet edersiniz, amire söyle der. Amir nerde dersiniz bilmiyorum der. Böyle basit ve sinsice kurulmuş bir tezgah, işte. Sonra ne mi olur, olaylar gelişir ve herkes dağılır. Bu dolandırıcılık ağında bulunan herkes pastadan payını alır ve insanları kandırmanın verdiği huzurla evlerine doğru yol alırlar.
Bunca şeyden sonra gelde sessiz kal ve seyret. Çok zor be dostum.
Şimdi bu metinden yola çıkarak, Trabzonspor taraftarına bir uyarıda bulunmak istiyorum. Ne olursa olsun, gişe dışında kimseden bilet almayın. Almayın ki böyle bir rant ortamının oluşmasına neden olmayın. Aslında en iyisi stada gelmeden önce biletinizi alın ve kafanız rahat olsun.

Bir Yorum
  1. Aynısı geçen sene orada başıma geldi. Hatta konu ile ilgili ekşi’de yazmıştım bir şeyler, aynı Tezgah demek devam ediyor. Eline sağlık paylaşım için.

Bir Yorum Yazın