KÖPEKLİĞİN ALTIN ÇAĞI

Şikeye Ülkesi

Hayat akıp giderken her gün için farklı sürprizler sunuyor bizlere.   Güvenilen, sözü değer gören insancıkların   güç ve para karşısında nasıl kuyruklarıyla yazdıklarını veya  ekranlarda havladıklarını görüyoruz.

Hayatın her alanında bu var sonuçta… Bir gazete çıktığı ilk gün bir  muhabirini kovmuştu.  Çünkü o gün gazete sahibinin bir tesisini o ülkenin başbakanı açmış, ama muhabirin haberi nedeniyle  patronun elini sıkmamıştı. O gazetenin sloganı ise özgürlükle ilgiliydi.

Misal Şikeye diye bir ülke var. Bunun  büyük bir partisi var.  bu ülkeyi hiç duymamış olabilirsiniz, ama bize benzeyen yönleri var. Misal bir milletvekili var, bu  güçlü parti çatısı altında.   Ülke futbolunu sarsan bir şike olayı oluyor. İlk zamanlar  bu milletvekili diyor ki şike yapanlar cezalarını alacak.  Sonra  şike yapan takımın başkanı  o güçlü partinin başkanı tarafından destekleniyor… Bu arsız milletvekili de birden şikeden mahkeme tarafındna cezalandırılan kişinin serbest kalması için dua ediyor. İyi ki Türkiye’de böyle milletvekilleri yok.

Bu Şikeye ülkesini bilmemeniz sizin ayıbınız değil, çünkü futbolun üst düzey yönetim kademelerinde görev yapmış ve halen yapmakta bir vatandaşı var. Bu şahıs Şikeye ülkesindeki şike haberlerinin  üst düzey yöneticiler tarafındna dikkat çekmemesi için ülke halkına şikayet etmeyin demekteymiş. Hatta bunu basına açıklama şeklinde yapmaktaymış.  Bence yaşadığımız ülkenin bu gibi şeylerden uzak olması nedeniyle yatıp kalkıp dua etmeliyiz.

 

En son bu Şikeye’de bir olay oldu.  Sadece ses tonu ile   para kazanan  bir şahıs şike sorununu  içimizde halledelim,  sanki ne oldu ki gibi bir şeyler yazmış.  Bu şahıs   Galipler Ligi’ne alınmayan takımın ülke puanından bahsedip kuraya davet edilen Şikeye temsilcisini yermekten başka bir şey yapmamış üstüne,  Galipler Ligi kura çekiminde.   Sadece ağlamamış, o kadar.

Neyse ki bizim ülkemiz bunlardan çok uzak… Milletvekilleri  ünvanlarının hakkını veriyor,  spikerler  üstün bilgili, kimse güce ve paraya tapmıyor… Her gün yarattığımız bu kirden uzak, ideal ülke için dua etmeliyiz. Ya Şikeye gibi bir ülkede yaşıyor olsaydık…

Bir Yorum Yazın