İÇİMİZDE BÜYÜTTÜĞÜMÜZ YALANLAR-2

İlk yazımda Şenol Güneş eleştirilerine yönelik bir giriş yapmıştım.  Aynı yönde devam etme düşüncesi ile bir şeyler karalamaya çalışacağım, el verdiğince hafızam…

“ŞENOL GÜNEŞ EGOİSTTİR, KENDİSİNDEN ÖNCE GÖREV YAPANLARIN EKMEĞİNİ YER”

Şenol Güneş, Trabzonspor teknik direktörlüğü görevinde bulunduğu üç dönem boyunca şampiyonluklara oynayan bir kadronun sorumlusuydu.

1993-1997 döneminde iki kez  ikinci bitirdi ligi, O’nun yönetimindeki Trabzonspor.  1993-1994 sezonunu 3. sırada bitirmesi ve sonraki iki sezonda şampiyonluk yarışının içinde olması kendisinden önceki teknik direktörün çok becerikli olduğunu gösterir sanırım. Üç yıllık  bir ekmek bırakmış geride, yenile yenile bitmemiş.  Dünyanın başka bir yerinde örneği yoktur sanırım.  Seviyoruz  büyüyen değerlerimizi çamura batırmayı.

2004-2005 sezonunda Trabzonspor üst üste ikinci kez şampiyonluk yarışını ikinci bitirmişti.  Bir önceki yıl ikinciliği getiren Ziya Doğan bu sezonun ortasında takımdan ayrılmıştı ve Şenol Güneş göreve başlamıştı. Denilebilir ki bak işte zaten adam başarılıydı, O’nun açtığı yoldan ilerledi Şenol Hoca. Sahada ise  kontratak futbolundan hücum futboluna bir dönüşü yok sayarsak  sanırım doğru bir yargı olduğunu düşünebiliriz. Neyse ki camia olarak saha ve saha dışı durumları  pek ayırmayan bir camiayız.

Ve son olarak 2009 yılında başlayan üçüncü dönem. Yine bir daha önceki teknik adama yıkılan başarılar. Enkaz haline gelmiş, küme düşmez inşallah diye dua edilen kadronun şahlanışının sebebi Şenol Güneş değildi tabii ki,  Ersun Yanal’ın silüeti Karakaban Dağı’na vurmuştu.  İşte bu mucizeden köken alan serüven  bir adet Türkiye Kupası ve bir adet Süper Lig Şampiyonluğu ile yoluna devam ediyor.

Dikkatli bakarsanız Ayeser’deGeorges Leekens’in, Gümüşgi’de Samet Aybaba’nın ve son olarak Soğanlı’da Ziya Doğan’ın silüetlerini görebilirsiniz… Ne de olsa bırakıp gittikleri takımın başarısında altında uzun yıllar O’nların emeği  oldu; sistem, oyun şablonu gibi değişimler olsa da.

Şenol Güneş egoisttir diyenlere ise kendisine küfreden Engin Baytar konusunda dahi affedici bir rol oynadığını hatırlatıp   beynini olması gibi kullanmasını tavsiye ederim…

 

Bir Yorum Yazın