EKSİLERİN GECESİ

1461 Trabzon 0-0 Manisaspor

 

Eksi denilince skor veya futbol akla geliyor sanırım. Biraz bu ön yargıyı kırmalı. Futbol sadece futbol değildir demek klişeleşse dahi insanlar futbolu skor odaklı bir spor görmekten ileriye gidemiyor, lobi amaçlı kullanmak dışında.

 

Bu futbol gecesinin eksileri ve artılarını sıralayalım.

Eksiler:

  1. Tribünlerin büyük bir kısmının boş olması.
  2. Tribünlerin takıma destek vermek yerine Fenerbahçe aleyhine tezahüratta bulunması.
  3. Tribünlerin yaptıkları sloganların yıllardır Avni Aker’de yapılan sloganların kısa bir örneği olması.(Geçen hafta Karşıyaka taraftarının verdiği desteğin etkisi akla getirilmeli)
  4. Destek verilmesi, arkasında durulması gereken gençlerin ilk yanlış hareketinde tribünlerden yükselen homurdanmalar.
  5. Abdullah Karmil‘in geçmeyen siniri.
  6. Takımın kırmızı kart görme sıklığı.

Tribünler hakkında yazdığım her madde için bir yazı yazılabilir aslında. Sahanın çevresinde onlarca pankart ve her pankartın sahibi farklı bir taraftar grubu… Takımı ateşlemek için yapılan slogan ise “vur, kır, parçala bu maçı kazan”. Sahi taraftar grupları ne işe yarıyor?

Hiç mi artı yok bu maçtan çıkacak sorusuna yanıtlarım ise şunlardır:

  1. Sercan Kaya’nın Mehmet Kuruoğlu’na kademe yapması özelinde de görülebileceği üzere takımdaki kademe anlayışı.
  2. Takımın ofansif olarak kanatları iyi kullanması.
  3. İlk mağlubiyetten sonra üst ligden gelen bir takım karşısında galibiyeti kaçırmak.

Maçta dikkatimi çeken birkaç şeye de değinmek istiyorum. Ofoedu, Trabzonspor’un yıllardır süren forvet özlemini dindirebilir, gelişme kaydettiği takdirde. Yusuf’un savunma arkasına sarkışları beni çok heyecanlandırıyor, ofsayttan kaçma ve kendini unutturma konusunda çok iyi. Bunu daha iyi değerlendirmek için birkaç maç dikkat etmek gerek. Takımın genel anlamda değinilecek bir özelliği isekanat akını yapmayı sevmesi. Kanatlardan ne kadar rahat ceza sahasına girilip pozisyon üretiliyorsa, ortadan o kadar kötü hücum ediyoruz. Ceza yayı ve çevresinde oluşturduğumuz tehlikelerin çoğu kanat organizasyonları sonucu ortaya çıkıyor.

 

Takımın ofansif olarak ilk yarı durgun bir ritmi var kaç haftadır. Skor ne olursa olsun ikinci yarının ilk yarım saati ise hücumda büyük gayret sarf ediyoruz. Bu da rakip takımlar adına bir avantaja dönüşebilir ilerleyen haftalarda; dikkatli olunmalı.

 

Eksilerin gecesinden umarım birileri gereken dersleri çıkarır.

Bir Yorum Yazın