ALTYAPI MASALLARI

Trabzonspor taraftarının bir geyiği vardır.  “Trabzonspor  elindeki madeni değerlendiremiyor” der ve Barcelona’dan örnekler verirler. Sonra da Trabzonspor altyapısında torpil var deyip konuyu bağlarlar.

Bu masalın bitmesi gerekmiyor mu artık?

Bu akşam son dönemdeki duyumculuğu ile göz dolduran bir gazeteci Twitter üzerinden bir mesaj yayınladı. Maç sırasında (Trabzonspor-Derry City)  başkana mesaj atmış. Sağ bek, stoper, sol bek lazım demiş.  Stoper ve sol bek konusunda bir şey demeyeceğim ama sağ bek?

Bir takımın 23 kişilik çekirdek kadrosu nasıl oluşur:

3 kaleci

2 sağ bek

4 stoper

2 sol bek

2 sağ açık

2 sol açık

4 merkezi orta saha

4 forvet

Kısaca, kaleye 3 alternatif, diğer pozisyonlar için 2 alternatif. Trabzonspor kadrosundaki sağ bekler kim; Caner Osmanpaşa ve Zeki Yavru. Sayı olarak 2  tutuyor. Peki sorun nerede? Acaba Trabzonspor altyapısından geliyor olmaları mı?

Zeki Yavru değil miydi  Eskişehir maçında sakatlanana kadar sağ beki Serkan Balcı’dan kurtaran.   Caner Osmanpaşa değil miydi  stoper sorunu ortaya çıkana kadar  1461 sağ bekinde harika oynayan.

Niye sağ bek alınsın isteniyor?

Yarın yine bir Barcelona maçını izlerken adamlarda altyapı var bizimki torpil diye ağlamak için mi?

Victor Valdez veya Sergio Busquets Trabzonspor forması giyse kaç maç oynayabilirdi?

Bu mantık olduğu sürece kim altyapıdan gelip forma giyecek bu takımda?

Bu mantık olduğu sürece geçtiğimiz yılı bir yaş grubu dışında şampiyon bitiren  Trabzonspor ve 1461 Trabzon Altyapı takımlarında oynayan hangi oyuncu  Trabzonspor  tribünleri önünde oynamanın hayaliyle  yaşayacak?

Bu mantık devam ettiği sürece  altyapıdan gelen hangi  oyuncuya hedef olarak 3. Lig’in veya Bölgesel Amatör Ligi’nin yolunu göstermeyeceğiz?

 Bir gün her oyuna girdiğinde artistlik dışında bir şey yapmayan Emre Güral’ı  bile kazanmak için deliren sosyal medyadaki taraftarlarımız  Zeki Yavru, Caner Osmanpaşa, Aykut Akgün gibi oyuncuları kazanmak isteyecek mi?

En son altyapı efsanesi Özkan Sümer-Samet Aybabalı  altyapı öncelikli dönemden çıkan Gökdeniz Karadeniz olan  bir camiayız.  Zaten ondan önce çıkıp bu takıma dönen oyuncular en az 2 başka takımın formasını giydi; Fatih Tekke gibi.

5 yıl önce Ersun Yanal’ın ” Trabzonlu oyuncular  baskıdan oynayamıyor, Trabzon’dan uzaklaşmalı”   raporunu vermesine sebep olan taraftar kitlesiyiz.

Değişimin zamanı gelmedi mi?

33 yaşında, bir yıldır  profesyonel lig maçına çıkmamış ve yılda 5,5  milyon TL kazanacak adamları havaalanında karşılarken, yılda 100-200 bin TL’ye oynayan kendi  rengimizden, kökümüzden gelmiş oyunculara bu hakaret ve  güvenmemezlik niye?

Alttaki resim bu sezon U-18 şampiyonu olan Trabzonspor’a ait.  Bu oyunculara iyi bakın. Bir-iki tanesi bu süreç işlemeye devam ederse 4-5 yıl sonra Trabzonspor kadrosunda olacak.  Küfretme dağarcığınıza  bu sezonki antrenörlerini filan da katabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın